Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

buna seara! A
m si eu o intrebare.
Care sunt demersurile pentru un litigiu de munca?
Litigiu inseamna conflict.
Vreti conflict cu cineva in domeniul muncii?
Fiti mai exact, daca vreti raspunsuri corecte.
Se formuleaza o cerere de chemare in judecata prin care se solicita obligarea de a face, a nu face sau a da a angajatorului sau a salariatului.
Cererea se depune la Tribunalul in a carui raza are domiciliul reclamantul.
Am fost disponibilizata si am dat in judecata unitatea!Este o unitate de stat!Apelul l-am facut la tribunal!La prima infatisare unitatea nu s-a prezentat si nici nu a depus intampinare!dupa 2 zile de la proces, am primit solutia fravorabila mie! In actele care mi-au fost trimise acasa se mentiona ca unitatea are drept a face recurs in 10 zile de la comunicare!spre surprinderea mea unitatea a facut recurs la curtea de apel.C
e sanse credeti ca a-si avea?
Sanse aveti de a se pastra hotararea data de tribunal insa mai depinde si de ce a invocat angajatorul in cererea de recurs ....
Cat timp exista recursul pe rol, ambele parti au sanse de castig, asa ca trebuie sa urmaresti desfasurarea procesului si sa-ti faci o aparare buna.