Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintegrare in vechiul loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintegrare in vechiul loc de munca

Buna ziua,
Imi poate explica cineva daca la reintegrarea in vechiul loc de munca dupa o sentinta data de tribunal se intocmeste un nou contract de munca sau e valabil cel vechi?Ce acte trebuiesc intocmite de unitate pentru a reintegra un angajat in vechea functie?
Va multumesc!
Angajatul in temeiul sentintei face o cerere si o depune la unitate - pastreaza dovada ca a depus cerere, iar angajatorul are obligatia sa emita o decizie de reintegrare.

Unii incheie un alt contract de munca, dar avand in vedere ca prin sentinta s-a arata ca desfacerea e ilegala atunci cim-ul vechi este valabil.
Este acelasi CIM se emite o decizie de reintegrare.

Depuneti o cerere pentru punerea in aplicare a deciziei din hotararea judecatoreasca cu precizare ca daca nu respecta prevederea din Codul Muncii va adresati executorului judecatoresc si vor suporta si cheltuielile de executare.
Codul Muncii Art. 277. - Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
Art. 278. - Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind reintegrarea în muncă a unui salariat constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amendă.
Art. 279. - (1) În cazul infracţiunilor prevăzute la art. 277 şi 278 acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea persoanei vătămate.
(2) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Angel 2007 a scris:

.
Codul Muncii Art. 277. - Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
Art. 278. - Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind reintegrarea în muncă a unui salariat constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amendă.
Art. 279. - (1) În cazul infracţiunilor prevăzute la art. 277 şi 278 acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea persoanei vătămate.
(2) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Eu stiu ca sunt articolele 83, 84 din legea 168/1999. Gresesc? (de ce mentionati 277, 278?)
Art.83 si art.84 din Legea nr.168/1999 sunt identice ca si continut cu art.277 si 278 din Codul muncii ... prin urmare, nu este nicio greseala daca se invoca articolele din Codul muncii sau din Legea nr.168/1999 ... desi, prioritar ar fi cele din Legea nr.168/1999 ... Codul muncii reprezinta dreptul comun in ceea ce priveste solutionarea conflictelor de munca, iar Legea nr.168/1999 este legea speciala in acest sens.