avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Institutor invatamant de masa pe diploma de ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Institutor invatamant de masa pe diploma de absolvire,titular invatator-ed.inv.special

Buna ziua,
Am o mare rugaminte...As dori sa stiu in ce situatie ma aflu...Sunt invatator educator titular intr-o scoala speciala si am obtinut in 2009 gradul didactic I in invatamant.Am absolvit in 1997 Colegiul Universitar Pedagogic de Institutori"Spiru Haret"(3 ani jumatate),cu licenta sustinuta in iunie 2001 ,la Universitatea "Babes Bolyai"din Cluj-Napoca.In acelas timp am absolvit si Scoala Postliceala Pro-Humanitas pentru invatamant special.(2 ani)
Azi am consultat noua lege a invatamantului /statutul ,si mi-a atras atentia Art.229 si Art.230

Art. 229. – Funcţiile didactice sunt:
"f) în învăţământul special şi în comisiile de expertiză complexă: profesor itinerant şi
de sprijin, profesor-psihopedagog, profesor-psiholog şcolar, profesor-logoped, psiholog,
psihopedagog, logoped, profesor de psihodiagnoză şi kinetoterapeut – se normează câte un post
la fiecare grupă/clasă; profesor, profesor de educaţie specială;

"Art. 230. – (1) Pentru ocuparea funcţiilor didactice este necesară efectuarea unui
stagiu practic cu durata de un an şcolar, realizat într-o unitate de învăţământ, în funcţia didactică
corespunzătoare studiilor, sub îndrumarea unui profesor mentor şi trebuie îndeplinite cumulativ
următoarele condiţii minime de studii:
a) absolvirea cu diplomă a studiilor universitare de licenţă în profilul postului;
b) absolvirea masterului didactic cu durata de 2 ani.
(2) În vederea efectuării stagiilor de practică pentru ocuparea unei funcţii didactice la
nivelul inspectoratelor şcolare judeţene se constituie corpul profesorilor mentori.
88
(3) Cadrele didactice care ocupă funcţii de educatori/educatoare,
institutori/institutoare, învăţători/învăţătoare, maistru-instructor, antrenor în baza finalizării
studiilor medii pedagogice/postliceale sau a colegiilor universitare de institutori, au obligaţia ca,
în termen de cel mult 15 ani de la intrarea în vigoare a prezentei legi, să finalizeze studiile
universitare în profilul postului.
(4) Absolvenţilor liceelor pedagogice, ai şcolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor
universitare de institutori sau a altor şcoli echivalente încadraţi în învăţământul preşcolar şi
primar, care până la intrarea în vigoare a prezentei legi au absolvit ciclul de licenţă, li se
consideră îndeplinită condiţia pentru ocuparea funcţiilor didactice de profesor pentru
învăţământul preşcolar, respectiv profesor pentru învăţământul primar."

Ce sa inteleg?Mai putem spune ca "
Nu se mai pune problema studii de lunga si scurta durata. Toate studiile universitare cu licentă sunt de trei ani în UE si noi suntem membrii cu drepturi depline de la 01.01.2007.
Romania este semnatara a Intelegerii europene de la Lisabona pe probleme de invatamant care stipuleaza clar pentru toate tarile UE ca studiile finalizate cu licenta sa dureze 3 ani, studiile de Master 2 ani si cele doctorale 3 ani. Cele de mai sus sunt deja practica generalizată UE, nu numai intelegere.
Colegiile s-au finalizat cu o lucrare de licenta asa ca in UE colegiu echivalează cu o licenta."

Ce pot face cei ce sunt in situatia mea pentru a fi in siguranta?Este sau nu colegiul incheiat cu o lucrare de absolvire echivalent cu licenta?Se va mai face diferenta S.S.D si S.L.D?Care va fi incadrarea mea de acum incolo?
Multumesc anticipat,
Mica

Alte discuții în legătură

Bună seara! am terminat un liceu teoretic, cu diploma de bacalaureat, ... Daniela Surpanu Daniela Surpanu Bună seara! Am terminat un liceu teoretic, cu diploma de bacalaureat, as avea vreo șansă să profesez în domeniul învățământului primar? (vezi toată discuția)
Profesia de invatator MaziluG MaziluG Pentru a profesa ca invatator este obligatorie facultatea de stiinte ale educatiei sau se poate si cu facuktate in alt domeniu? Pot sustine concurs pt ocuparea ... (vezi toată discuția)
Incadrare invatamant anastasia14 anastasia14 Buna ziua, Am absolvit un liceu teoretic, apoi Colegiul de institutori in anul 1999. In anul 2000 am continuat studiile la Facultatea de Litere, specializarea ... (vezi toată discuția)