Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... corpul de rezerva al functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

corpul de rezerva al functionarilor publici

Am fost disponibilizata dintr-o institutie publica in septembrie 2010 si mi s-a comunicat verbal ca fac parte din corpul de rezerva al functionarilor publici pe o perioada de 2 ani.
Ce drepturi am si cum as putea obtine un loc de munca beneficiind de aceasta calitate.
Cum pot afla ce locuri vacante sunt scoase la concurs ca pe site-ul ANFP nu am gasit nimic.
Cum pot sti sigur daca sunt in corpul de rezerva al functionarilor publici .
Va multumesc !
Normal ar trebui sa fiti in corpul de rezerva. In perioada de preaviz institutia d.voastra avea ogligatia sa solicite ANFP lista posturilor vacante pentru a va putea transfera la cerere, apoi era obligata sa trimita lista cu functionarii publici pentru a intra in corpul de rezerva...dar nici ANFP-ul nu respecta termenele, legea ... traim in Romania.