Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diurna ptr.deplasare in strainatate.????
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diurna ptr.deplasare in strainatate.????

Buna seara! De mult nu am putut intra pe forum,din cauza unor probleme tehnice, dar acuma sunt fericita ca pot sa fiu iar aici cu voi.In primul rand doresc tuturor un An Nou Fericit,Sanatate si Succese!!! Un an fara probleme!!!!
Daca tot sunt aici trebuie sa intreb cum se calculeza diurna ptr.deplasre in strainatate si la ce valoare (cate Euro)???
Exemplu: avem masini ptr. transport,deci cond.auto fac drumuri pana Itaila,Franta etc. si asi dori o eventuala lamurire in legatura cu diurna ce se poate acorda.Daca cineva poate sa raspunda ...asi multumi!:(
O alta intrebare:- contributiile bugetare pe 2011 au ramas la fel ca si in anul 2010??? Asa-i? Astept raspunsuri...cu multumiri Anemary.:)
Diurna de deplasare se calculeaza conform "Contractului colectiv de munca la nivel national " :

ART.45. - Salariatiii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau in strainatate ,vor beneficia de urmatoarele drepturi :

a) decontarea cheltuielilor de transport, asigurarea costului cazarii, potrivit conditiilor stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;

b) diurna de deplasare al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice.

Pentru Franta si Italia diurna legala este de 35 EUR .

Perioada pentru care se acorda diurna in valuta se determina in functie de mijlocul de transport folosit, avandu-se in vedere momentul trecerii acestuia prin punctul de frontiera ,atat la plecarea in strainatate, cat si la intoarcerea acestuia in tara tara.
Pentru fractiunile de timp care nu insumeaza 24 de ore, diurna se acorda astfel: 50% pana la 12 ore si 100% pentru perioada care depaseste 12 ore.

Referitor la cea de a doua intrebare a Dvs,contributiile bugetare raman neschimbate in 2011.

www.avocatnet.ro/content/art...