Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprindere individuala

Buna seara
Ma intereseaza urmatorul subiect: am o II , doresc sa fac un contract de comodat ptr. auto cu fiul meu care detine pe nume masina familiei. Ma intereseaza ce cheltuieli se pot deduce si in ce conditii.M-ar interesa cine- pe ce nume se face asigurarea CASCO si RCA in cazul in care acestea sunt deductibile.
In conditiile utilizarii auto este nevoie sa intocmesc foi de parcurs ptr. justificarea folosirii sale?

va multumesc
1. Asigurarile (fiind in comodat) nu sunt deductibile d.p.d.v.fiscal.
2. Puteti deduce cheltuielile cu reparatiile si intretinere, exclusiv combustibilul pentru o singura persoana cu functie de conducere- aici e vorba de cel care a infiintat I.I.. (trebuie sa justificati km parcursi sau motivele deplasarii prin orice document)
3. Foile de parcurs trebuie intocmite pentru FZA. Nu e cazul.

:luck:
ContSters167247, utilizator
Va multumesc. Ma uitasem - desi nu sunt de specialitate- la in "norme contabilitate partida simpla" pct. 43.e si nu imi era clar.

La mine situatia este urmatoarea: sediul Intreprinderii este proprietate personala insa nu adresa de domiciliu.Ma intrebam in acest caz cum pot sa deduc din cheltuieli....
In baza unui contract de comodat (cota parte - ex. 40% spatiu birou).
Deduceti 40% din facturile de utilitati ( exclusiv TVA )

:luck:
Va multumesc!