Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Rambursarea taxei de partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Rambursarea taxei de partaj

Buna seara

Cum trebuie sa procedez pentru a mi se rambursa taxa de timbru pentru partaj in cazul in care ambii soti au fost de acord cu partajarea si nu a mai fost nevoie de evaluari si expertize.
Va multumesc
Buna seara,

din pacate, dupa ultimele modificari ale Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru modificata si completata , aduse prin Legea nr. 202/2010 privind unele masuri pentru accelerarea solutionarii proceselor ( Mica Reforma), nu mai aveti posibilitatea returnarii taxei de timbru. Articolul din lege care prevedea acest lucru a fost abrogat.
Vedeti art. XVI si XVII din Legea nr. 202/2010, publicata in M.O. nr.714/26.X.2010.