avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... penalitati pt neplata impozitului pe casa, teren, ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

penalitati pt neplata impozitului pe casa, teren, masina pt anul in curs

Buna ziua,

Daca n-am platit in cursul anului impozitul pt casa, masina si teren, care sunt penalitatile si cum se calculeaza. As vrea sa platesc acum si suma pe care mi-au comunicat-o cei de la taxe si impozite mi s-a parut foarte mare.

Va multumesc anticipat.



Cel mai recent răspuns: iordanc , utilizator 23:40, 31 August 2011
Pana la 1 iulie majorarile de intarziere au fost de 0,1 % pe zi,
de la 1 iulie nu mai vorbim de majorari de intarziere ci de dobanzi si penalitati de intarziere.
Dobanda de intarziere a fost de 0,05% pe zi de la 1 iul pana la 1 oct, iar dupa 1 oct de 0,04 % pe zi.
Penalitatile de intarziere sunt de:
0: daca se plateste creanta in primele 30 de zile de la scadenta
5% : daca se plateste dupa o perioada intre 30 de zile si 90 de zile de la scadenta
15%: daca se plateste dupa 90 de zile


Exemplu
Deci pentru impozitul pt casa sa zicem ca ati avut de plata 100 lei pe an. Se plateste in 2 transe, prima pana la 31 martie a doua pana la 30 sept.


aveti de platit asa:

majorari de intarziere si dobanzi:
50 lei * 0,1% * 91 zile (aprilie, mai, iunie) +
50*0,05% * 92 zile(iulie, august, sept) +
100*0,04% * (92 + X) zile (oct, nov, dec + x- numarul de zile de la 1 ianuarie 2011 pana in ziua in care platiti impozitul inclusiv)

+ penalitati de intarziere
100* 15%

adica: 100 + 4,55 + 2,3 + 3,98 + 15 = 125,83 daca ati fi platit pe 31 dec 2010.



Ultima modificare: Joi, 6 Ianuarie 2011
grandanat, utilizator
Va multumesc frumos.

O zi buna!
Exista posibilitatea anularii (in ce situatie) penalizarilor si a dobanzilor?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul dobanzi si penalizari contributii la buget ciobanc ciobanc am studiat normele de calcul a dobanzilor si penalizarilor de intarziere la plata cpntributiilor la bugetul de stat,dar calculele mele nu sunt conforme cu fisa ... (vezi toată discuția)
Penalitati cass radu1838 radu1838 Buna ziua. Sunt fost PFA si am primit recent o notificare de la CASS pentru achitarea obligatiilor restante 2005-2009. As dori sa stiu la cat se ridica ... (vezi toată discuția)
Procentul legal admis de penalizare pt debite Krissia . Krissia . Imi spune si mie cineva va rog, care este procentul legal maxim admis de penalizare pt intarziere plata debite ? In codul de procedura fiscala era parca 0.5% ... (vezi toată discuția)