Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... penalitati pt neplata impozitului pe casa, teren, ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

penalitati pt neplata impozitului pe casa, teren, masina pt anul in curs

Buna ziua,

Daca n-am platit in cursul anului impozitul pt casa, masina si teren, care sunt penalitatile si cum se calculeaza. As vrea sa platesc acum si suma pe care mi-au comunicat-o cei de la taxe si impozite mi s-a parut foarte mare.

Va multumesc anticipat.

Pana la 1 iulie majorarile de intarziere au fost de 0,1 % pe zi,
de la 1 iulie nu mai vorbim de majorari de intarziere ci de dobanzi si penalitati de intarziere.
Dobanda de intarziere a fost de 0,05% pe zi de la 1 iul pana la 1 oct, iar dupa 1 oct de 0,04 % pe zi.
Penalitatile de intarziere sunt de:
0: daca se plateste creanta in primele 30 de zile de la scadenta
5% : daca se plateste dupa o perioada intre 30 de zile si 90 de zile de la scadenta
15%: daca se plateste dupa 90 de zile

Exemplu
Deci pentru impozitul pt casa sa zicem ca ati avut de plata 100 lei pe an. Se plateste in 2 transe, prima pana la 31 martie a doua pana la 30 sept.

aveti de platit asa:

majorari de intarziere si dobanzi:
50 lei * 0,1% * 91 zile (aprilie, mai, iunie) +
50*0,05% * 92 zile(iulie, august, sept) +
100*0,04% * (92 + X) zile (oct, nov, dec + x- numarul de zile de la 1 ianuarie 2011 pana in ziua in care platiti impozitul inclusiv)

+ penalitati de intarziere
100* 15%

adica: 100 + 4,55 + 2,3 + 3,98 + 15 = 125,83 daca ati fi platit pe 31 dec 2010.

grandanat, utilizator
Va multumesc frumos.

O zi buna!
Exista posibilitatea anularii (in ce situatie) penalizarilor si a dobanzilor?