Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casare

Buna tuturor,
Firma mea are profil constructii montaj.Am facut casarea si sunt mijloace fixe ( ex.generator) si obiecte de iventar (surubelnite, clesti..)care trebuiesc casate.
Se pot vinde ca fier vechi? trebuie mai intai sa ma incarc cu fier si apoi sa vand?
sau vand fiecare produs asa cum il am in conta?
Va rog daca ma puteti ajuta ca, nu stiu cum sa scap de acestea din contabilitate. LEGAL!!
In baza Procesului Verbal de casare, semnat de comisie, faceti descarcarea mj fixe si ob inv si va incarcati cu materialele rezultate (fier vechi). Exista un formular tip care e de mare ajutor.
La predarea fierului vechi veti primi documente justificative. Va vine mai usor daca dati fierului vechi valoarea de intrare egala cu cea de valorificare.
Succes!