avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1856 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casare

Buna tuturor,
Firma mea are profil constructii montaj.Am facut casarea si sunt mijloace fixe ( ex.generator) si obiecte de iventar (surubelnite, clesti..)care trebuiesc casate.
Se pot vinde ca fier vechi? trebuie mai intai sa ma incarc cu fier si apoi sa vand?
sau vand fiecare produs asa cum il am in conta?
Va rog daca ma puteti ajuta ca, nu stiu cum sa scap de acestea din contabilitate. LEGAL!!
Cel mai recent răspuns: Fănel Plopeanu , Consultant asigurari 11:34, 6 Ianuarie 2011
In baza Procesului Verbal de casare, semnat de comisie, faceti descarcarea mj fixe si ob inv si va incarcati cu materialele rezultate (fier vechi). Exista un formular tip care e de mare ajutor.
La predarea fierului vechi veti primi documente justificative. Va vine mai usor daca dati fierului vechi valoarea de intrare egala cu cea de valorificare.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mijloace fixe amortizate cum procedez iuli-ana iuli-ana Buna ziua, Am sisteme PC ( asa apar in contabilitate) care cuprind: unitate calculator, monitor,tastatura si mous. Ele sunt complet amortizate si ... (vezi toată discuția)
Casare mijloace fixe ela30 ela30 Buna ziua, Doresc sa casez niste utilaje vechi(peste 15 ani). Amortizarea nu a fost calculata integral desi din punct fiscal trebuiau amortizate in 8 ... (vezi toată discuția)
Casare mijloace fixe iuli-ana iuli-ana Buna ziua, Am nevoie de pareri cu privire la casarea unui mijloc fix, total amortizat, care sunt etapele de parcurs, se colecteaza tva ? (vezi toată discuția)