Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat care are un dosar penal pe rol
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat care are un dosar penal pe rol

Buna ziua,

s-a descoperit ca un angajat a furat un articol dintr-un magazin dotat cu camere. A fost chemata politia, prejudiciul recuperat de magazin (fiind gasit asupra angajatului) si normal cei de la politie au intocmit dosar penal..inca nu se stie care va fi soarta angajatului in dosarul respectiv, insa angajatorul nu mai doreste sa il tina in firma. Cei de la Politie nu stiu cand se finalizeaza cercetarile si nici cand procuratura isi da rezolutia.
Intrebarea mea este: pe aceasta perioada, pana cand se finalizeaza cerecetarile lor, angajatorul ce masura poate lua ( cercetarea prealabila interna trebuie inceputa, insa nu avem nicio dovada fizica impotriva angajatului, dat fiind politia inca nu ne da nimic din dosar, iar magazinul nu da poze sau filmul de pe camerele de luat vederi).

Ce se poate face in afara cercetarii? CIM-ul nu se poate suspenda, dat fiind faptul ca nu exista plangere penala din partea angajatorului#-o
Pentru a putea aplica o sanctiune trebuie facuta cercetare disciplinara, angajatul are dreptul sa se apere, iar angajatorul este obligat sa il respecte. Daca nu i se respecta acest drept si, de exemplu, i se desface contractul de munca disciplinar, daca merge in instanta angajatorul pierde sigur (cunosc caz identic in care angajatul a fost si despagubit).
:) Asta cunosc, tocmai de aceea nu stiu daca sunt proceduri alternative pentru situatia de fata si daca nu, cum sa procedez pe partea de cercetare....ideea e ca nu sunt probe clare, evidente pentru sustinerea desfacerii cim...cum am scris - nu video, nu poze...pe ce s-ar intemeia cercetarea?? ca am auzit ca are un dosar pe rol? nu se poate...
in plus, cercetarea trebuie facuta intr-un termen legal de 30 de zile de la savarsirea faptei ( ca atunci s-a si luat la cunostinta de catre angajator si daca va intrebati cum, ei bine tot din auzite...foarte pe bune scriu) si ca atare este posibil ca si din acest punctd e vedere cercetarea sa fie compromisa pentru ca s-ar putea iesi din termen...:stunned:
Dosarul in care este cercetat / invinuit nu este suficient, poate va fi declarat nevinovat. Inteleg ca nici macar nu a furat din unitatea unde lucreaza...
Daca ti neaparat sa-l dai afara poti considera ca nu mai corespunde profesional / psihic.
Prima conditie ca sa putem vorbi de o sanctiune disciplinara (cum ar fi concedierea), este sa existe o abatere disciplinara.

@ Diana_Suciu: Care ar fi abaterea disciplinara in acest caz?
Eu zic ca furtul savarsit de angajat in timpul sau liber, de la o alta persoana decat angajatorul, nu reprezinta o abatere disciplinara in sine...
Poate unele consecinte ale furtului sunt abateri disciplinare (poate ca nu mai are conduita ireprosabila, ori a lezat imaginea firmei, daca astfel de fapte sunt prevazute undeva ca abateri in firma dvs. etc.), dar furtul in sine, nu prea cred...
Daca, sa zicem, ar fi vorba de lezarea imaginii firmei prin presupusul furt, atunci puteti cerceta disciplinar aceasta fapta (care trebuie / poate fi dovedita altfel decat cea de furt). ]
dar daca nu, nu vad cum puteti concedia in acest caz.

Moral vorbind, ma sperie gandul ca, daca "sectoristul" de la mine din cartier, cu rea credinta si fara pic de motiv, doar fiindca nu-i place moaca mea, mi-ar inscena o cercetare pentru ... orice, firma unde lucrez s-ar grabi sa ma concedieze :(
smeagull, utilizator
Art.52 alin.1 C.mun. prevede :
Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în următoarele situaţii:
....
c) în cazul în care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului sau acesta a fost trimis în judecată pentru fapte penale incompatibile cu funcţia deţinută, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti;

Art. 61 Cmun. dispune ca :
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;
.....

Acestea sunt situatiile de care puteti dispune .