Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inflatia/PIB
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inflatia/PIB

Buna ziua, nicioadata nu am inteles ce inseamna inflatia si PIB-ul. Imi poate explica cineva pe sleau fara termenii si definitii cu caracter economic? Multumesc din sulfet.
Pentru a intelege inflatia iti voi da un exemplu: presupunem ca anul trecut in aceeasi perioada cumparai cu 3 lei o paine, anul asta in aceeasi perioada cumperi o paine cu 4 lei.
Acest 1 leu pe care il platesti in plus la paine este INFLATIA. Acesta este o explicatie rudimentara a inflatiei, dar reflecta fidel ideea de inflatie.

Cu PIB-ul cred ca te lamuresti aici [ link extern ]
Dumneavoastra vreti o definitie corecta sau una pe care s-o intelegeti?

Inflatia este cresterea totalului de bani dintr-o economie, care genereaza inevitabil cresterea preturilor (si a salariilor dar mai putin). De exemplu, daca s-ar da o lege sa se dubleze salariile, o cantitate dubla de bani ar urmari o cantitate identica de produse ca inainte, prin urmare si preturile s-ar dubla rapid si totul ar fi de unde a plecat (si chiar mai rau) in mai putin de o luna.

O inflatie de 10% inseamna ca pretul mediu al produselor a crescut cu 10%. Cauza inflatiei in Romania este ca statul creeaza bani de hartie si populatia doreste in permanenta bunuri mai scumpe (in loc ca productivitatea muncii sa scada preturile).

PIB este tot ce se produce sau presteaza in Romania si se livreaza tot in Romania (facturi + chitante), plus exporturi dar minus importuri. In general, cu cat produce mai mult o tara, cu atat este mai bogata. Romania are un PIB / cap de locuitor de aprox 8.000 $ anual. Germania are de 5 ori mai mult per locuitor. Cresterea PIB inseamna cresterea economiei.

De ce va intereseaza?