Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate - cumul cu venituri din chirii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate - cumul cu venituri din chirii

vreau sa stiu si eu daca o persoana cu pensie de invaliditate gradul 2 poate inchiria un apartament camera teren etc. ca daca am inteles eu bine trebuie sa declare ca nu obtine nici un venit iar chiria ar putea insemna venit.Multumesc!
Un beneficiar de pensie de invaliditate gradul II nu poate sa presteze o activitate profesionala, dar poate sa inchirieze un imobil. Intre inchirierea unui imobil si prestarea unei activitati profesionale nu se poate pune semnul egalitatii.