Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale unanimitate?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

unanimitate?

exista situatii in care hotararile AGA la un SR L trebuie sa fie aprobate de toti asociatii ,adica in ce situatii este necesara unanimitatea voturilor? Daca am un asociat cu 3 % din cap social ma poate impiedica la un mom dat sa iau o decizie privind societatea?
oti a scris:

exista situatii in care hotararile AGA la un SR L trebuie sa fie aprobate de toti asociatii ,adica in ce situatii este necesara unanimitatea voturilor? Daca am un asociat cu 3 % din cap social ma poate impiedica la un mom dat sa iau o decizie privind societatea?

Functie de cate parti sociale detine fiecare.
Art. 192

(1) Adunarea generala decide prin votul reprezentand majoritatea absoluta a asociatilor si a partilor sociale, in afara de cazul cand in actul constitutiv se prevede altfel.

(2) Pentru hotararile avand ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociatilor, in afara de cazul cand legea sau actul constitutiv prevede altfel.

Daca nu ati avut grija ca actul constitutiv sa inlature unanimitatea, atunci orice modificare a actului constitutiv (modificare capital social, administratori, sediu, etc) trebuie aprobata de toti asociatii, iar dezacordul unuia blocheaza decizia. Chiar daca are 0,00001%
multumesc statulul e in faza de "personalizare" inca
Atunci profitati de ocazie! ;)
Dar cum poate "profita de ocazie", ca sa inlature spinoasa problema a unanimitatii prin "corecta" intocmire a actului constitutiv, in cazul in care apare situatia fuziunii sau divizarii ce are ca efect marirea obligatiilor asociatilor ?