avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt de lemne - confiscare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt de lemne - confiscare

Avem 2 hoti de lemne furate din fondul forestier al statului.
Acestia dupa ce au furat lemnele s-au dus sa le vanda unui cetatean la tara,.Caruta de lemne descarcata in curtea omului, acesta da pretul de 250 ron, de fata fiind si sotia lui. totul bine si frumos, pana a 2 a zi cand vine politia cu padurarul sa ia lemenele din curtea omului spunand ca acestea au fost furate din padure. Acum intrebarea este: poate sa confisce lemnele politia, avand in vedere ca acesta a fost de buna credinta in momentul in care a platit pretul si nu a stiut de unde este provenienta lemnelor. EL DOAR INDICAND PERSOANA DE LA CARE LE-A CUMPARAT, ADICA HOTII. ordinea de prioritate a despagubirii nu este urmatoarea: padurarul se despagubeste de la hotii indicati de cumparator, nicidecum de la cumparator avand in vedere ca a fost de buna credinta. nicidecum sa ia lemnele padurarul si apoi sa il puna pe cumparator sa caute el hotii si sa-si recupereze pretul dat pe lemne. va rog sa ma lamuriti. multumesc. si ma scuzati daca nu am postat unde trebuie.#-o
Cel mai recent răspuns: ContSters170716 , utilizator 19:23, 6 Ianuarie 2011
lemnele se confisca, hotii vor fi trimisi in judecata pt furt calificat, iar cumparatorii se pot constitui ca parte civila in procesul penal
a procedat politia ca le-a confiscat.asa este legal.
E normal sa le confiste.
Cumparatorul in momentul in care le-a cumparat trebuia sa se asigure de marcajul de pe butuci, iar daca erau deja taiate trebuia sa solicite avizul de insotire al Ocolului Silvic care e documentul ce insoteste orice transport licit de lemne.
Deci banuind ca dl cumparator se incalzea cu lemne e logic ca intrebarea dvs e cel putin interesanta avand in vedere ca cei care folosesc combustibil lemnos cunosc foarte bine regimul circulatie fondului forestier
Lemnele aduse acolo sunt rezultate din savarsirea unor infractiuni,deci masura confiscarii este perfect legala ,conform art.118 lit.a c.pen
Si conform art 116 din Legea 46/2008 ( Codul Silvic)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi-a fost confiscat materialu si am primit amenda pe nedrept, consider eu. NicoMiha NicoMiha VA ROG MULT SA IMI RASPUNDA CINEVA DAK ASI PUTEA SA FAC CEVA SA IL MAI RECUPEREZ... vreu sa povestesc tot ca sa se inteleaga. am o locuinta in localitatea ... (vezi toată discuția)
Furt de arbori din padurea mea ! bĂtaie de joc la adresa proprietarilor ... carolina21000 carolina21000 FURT DE ARBORI DIN PADUREA MEA ! BĂTAIE DE JOC LA ADRESA PROPRIETARILOR DE PĂDURI ! Codul Silvic e o bataie de joc la adresa propietarilor de paduri. Eu am ... (vezi toată discuția)
Furt de lemne din padure - codul silvic nu e aspru deloc ! hamarsold1985 hamarsold1985 FURT DE LEMNE DIN PADURE CODUL SILVIC nu e aspru deloc ! Din pădurea mea hoții au tăiat arbori , și eu nu am primit nici măcar jumătate din ... (vezi toată discuția)