Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie anticipata sau limita de virsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie anticipata sau limita de virsta

am 53 ani sint nascut in 2-11-1958 am lucrat din anul 1976-05 pina in 2010-02dintre care 15 ani grupa 1, 9 ani grupa 2 , 5 ani grupa speciala restul sint fara grupa cind pot iesi la pensie anticipata sau drept sint de sex masculin.
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2023 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2018 luna Noiembrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2018 luna Noiembrie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Virginia Radu
Limita de varsta la 57 ani.Reducere de 5 ani si 6 luni pentru grupa I-a+ II-a si 2 ani si 6 luni pentru conditii speciale.5 ani si 6 luni+2 ani si 6 luni=8 ani.65 - 8 =57.Din 05/1976 pana 02/2000 nu prea iese 24(15+9),daca 05 si 02 sunt lunile din acei ani.Daca aveti numai 23 grupa I si a II atunci reducerea scade cu 6 luni,din cei 8(in total) si va fi numai de 7 ani si 6 luni,din 65.