Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

Am primit o amenda pentru depasirea vitezei legale.
Faptele intimplate sint urmatoarele :
- viteza 81 km/h
- maximul vitezei admise 50 km/h
- depasirea vitezei legale cu 31 km/h
- amenda 360 lei, cu plata in 48 ore doar 180 lei
- in PV completat este scris ca "fapta este prevazuta de art.101,al.1 din HG 139/2005 si sanctionata de art.101,al.2 din OUG 193/2002 "
- am mentionat in PV ca "in acest moment nu am obiectii" si am semnat PV
- am achitat 180 lei in termen de 48 ore
- datele completate de politai sint corecte

Intrebari :
- daca adresa din C.I. nu corespunde cu adresa mea din carnetul de sofer este o contraventie ?
- in cazul in care abaterea de 4% din NML se aplica as avea o viteza de 77 km/h si prin urmare o amenda mai mica.Daca fac contestatie obtin scaderea amenzii?
- cum amenda am primit-o in alt judet si contestatie trebuie facuta in acel judet,pot sa fac aceasta contestatie fara sa ma deplasez in judetul respectiv?
- ceea ce a scris in PV politaiul referitor la OG sint corecte(am impresia ca a scris faptul ca am depasit viteza legala dar m-a sanctionat pt.ca am carnetul pe alt domiciliu fata de Cartea de Identitate ) ?

Multumesc pentru ajutor.
1.Daca adresa de pe C.I. nu corespunde cu cea de pe permisul de conducere nu este contraventie,ci numai daca cea de pe certificatul de inmatriculare nu corespunde cu cea de pe C.I.
2.Din punctul meu de vedere nu sunt sanse de reducere a amenzii chiar daca s-a aplica acel coeficient,mai ales ca ati si recunoscut fara obiectiuni contraventia savarsita.
3.Instanta competenta teritorial sa solutioneze contestatia este cea din locul unde s-a constatat contraventia.

Nu prea aveti sanse reale de a castiga un eventual proces.
Radu Gabrian, Mediator
Am depasit cu 31 km/h viteza legala.
Pe PV intocmit este notat " fapta savirsita este prevazuta de art.101,al.1din HG 1391/2005 si sanctionata de art.101,al.2 din OUG 195/2002".
Problema este ca nu gasesc legea HG 1391/2005 sa vad ce spune.
Eu inteleg din acest PV ca m-a sanctionat pt.ca nua veam schimbat carnetul pe noul domiciliu,fiind diferenta intre CI si carnet,dar de fapt eu am depasit viteza legala.
As avea cistig de cauza in acest caz?
Pe permis nu cred ca scrie adresa de domiciliu! Cel putin pe permisul meu scrie data si locul nasterii
Popu a scris:

Pe permis nu cred ca scrie adresa de domiciliu! Cel putin pe permisul meu scrie data si locul nasterii

Foarte corect !
Va chinuiti degeaba nu aveti sanse sa vi se admita contestatia de catre instanta.
Nu exista in lege o astfel de sanctiune cu privire la adresa de pe permisul de conducere.
Hai,sa fi sinceri, sa ne recunoastem greselile si chiar sa ni le asumam.
Parca asa este barbateste...