Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reanoirea buletinului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reanoirea buletinului

Buna seara!

Deci as vrea sa ma duc maine la politie sa imi refac buletinul fiindca am facut 18 ani! :D

As pregatit urmatoarele acte:

certificat nastere copie si original
buletin vechi copie si orginal
contract casa copie si original
maine complete cererea de la ei...mai trebuie alceva?

mentionez ca stau cu parinti mei...trebuie sa vina de a ma lua in spatiu?
Cerere tip
Certificatul de nastere – original + copie
Certificatul de casatorie - original + copie
Hotararea de divort ramasa definitiva - original + copie (unde este cazul)
Certificat de deces al sot/sotie - original + copie (unde este cazul)
Actul de spatiu - original + copie (prezenta obligatorie a unui proprietar la ghiseu)
Chitanta in valoare de 4 lei - taxa de timbru
Chitanta in valoare de 7 lei - contravaloarea c?rtii de identitate
Actul de identitate vechi (buletin sau carte de identitate)
În cazul expirarii sau preschimbarii cartii de identitate se va prezenta si cartea de alegator.
multumesc mult!
inseamna ca o sa mai dureze pana ma duc sa-mi fac buletinul pentru ca contractul de apartament e pe numele bunicului...si sa inteleg ca numai el poate veni sa semneze nu?
sSpyrotek a scris:

Buna seara!

Deci as vrea sa ma duc maine la politie sa imi refac buletinul fiindca am facut 18 ani! :D

Si cine va obliga la 18 ani sa schimbati buletinul?
L-ati facut la 14 ani si este valabil 10 ani, adica pana la 24 de ani.
trebuie sa vina proprietarul (bunicul) sa declare ca e de acord sa va ia in spatiu,
Termenul de valabilitate al cartii de identitate este, dupa cum urmeaza:
- 4 ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani;
- 7 ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18-25 ani;
- 10 ani dupa implinirea varstei de 25 ani;
gi-jane2, moderator