Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buletin nou
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buletin nou

Vreau sa imi fac un buletin nou deoarece al meu e expirat si am auzit de la un prieten ca daca duc ceva de la primarie il pot face singur fara sa vina sa semneze pt spatiul unde stau.Stiu ca la el ca si la mine parinti sunt dincolo iar el a mers singur si la facut.Este adevarat???
hiroichi, utilizator
Este necesar ca proprietarul spatiului de locuit sa-si dea acordul scris in fata lucratorului de la evidenta persoanei.

www.avocatnet.ro/content/for...
TDorina, utilizator
Schimbarea actului de identitate,la expirarea termenului de valabilitate,necesita :
Cerere tip
Certificatul de nastere – original + copie
Certificatul de casatorie - original + copie
Hotararea de divort ramasa definitiva - original + copie (unde este cazul)
Certificat de deces al sot/sotie - original + copie (unde este cazul)
Actul de spatiu - original + copie (prezenta obligatorie a unui proprietar la ghiseu)
Chitanta in valoare de 4 lei - taxa de timbru
Chitanta in valoare de 7 lei - contravaloarea cartii de identitate
Actul de identitate vechi (buletin sau carte de identitate)
În cazul expirarii sau preschimbarii cartii de identitate se va prezenta si cartea de alegator.
Mă gândesc că în cazul unui proprietar netransportabil se poate da acordul şi printr-o procură.