Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... punctajul anual pentru perioadele asimilate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

punctajul anual pentru perioadele asimilate

1. de ce alineatele 2 si 5 ale art. 164 fac deosebiri numai in legatura cu data de 1 aprilie 2001.

2. sa intelegem ca pana in 01.04.2001, in perioade asimilate, punctajul anual al unei persoane este "1", iar dupa 01.04.2001 este "0,25" ?

va multumesc si o zi pe plac
nu este chiar atat de mare diferenta !!!
anterior 01.04.2001 raportul este intre sal min/ec. si sal med/ec ...sub un pct
Este totusi o(mica)diferenta.Raportul intre salariul mediu(net sau brut) si salariul minim(brut sau net)inainte de 01/04/2001 era de aproximativ 1/2.Astazi raportul este de aproximativ 1/3.Asadar pana la 01/04/2001 punctajul anual=salariul minim brut/salariul mediu brut,sau salariul minim net/salariul mediu net.In concluzie daca pana la 01/04/2001 puncatjul anual(pentru perioada asimilata) era de aproximativ 0,5 puncte,dupa acesta data va fi de 0,25 puncte.A se face legatura si cu art.165.
elocvent, va multumesc

as vrea sa mi indicati unde gasesc salariile minime lunare din perioada 1983-1989
pavellevap, utilizator
va rog sa analizati daca nu cumva exista dezacorduri intre prevederile art. 97 alin. (1) si prevederile art. 164 alineatele (2) si (5)

va multumesc
pavellevap, utilizator