Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada asimilata stagiului militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada asimilata stagiului militar

Buna seara
Pentru perioda stagiului militar cat este punctajul care se adauga pentru o perioada de 1 an si 6 luni ?
Multumesc frumos
johnny_1961, utilizator
Daca este realizat inainte de 01/04/2001 aproximativ 0,9 puncte.

Buna seara

Am vazut pe site ul Ministerului Muncii, legea noua in care spune la art .86.pct 2.”Pentru perioadele asimilate unde intra si stagiul militar ,punctajul lunar este de 0,25 pe luna !!!
Este gresita legea care este pe site ul Ministerului Muncii ?
Mulțumesc frumos

obligatoriu
Carp Mircea a scris:

Daca este realizat inainte de 01/04/2001 aproximativ 0,9 puncte.

Art.138(2) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. a) și
b) realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar
se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, ori salariul de
bază minim brut pe țară din perioadele respective.

Buna seara.Pentru o perioada de :

1an si 3 luni de armata
3 stagii de somaj a cate 9 luni fiecare
5 ani de facultate facute la zi

toate acestea avand loc inainte de 01.aprilie 2001 ce punctaj se acorda?
Legea nr.360/2023
art. 138
(1) Pentru perioadele necontributive care, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, au constituit vechime în muncă utilă la pensie, la determinarea punctajului lunar al persoanei se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, sau salariul de bază minim brut pe țară din perioadele respective.
......
In speta, somajul intra aici.

(2) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. a) și b) realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, ori salariul de bază minim brut pe țară din perioadele respective.
(stagiul militar si facultatea la zi)