Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional pentru curs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional pentru curs

am nevoie de ajutorul vostru pentru urmatoarea problema: la firma unde lucrez acum am facut un curs si am semnat un act aditional in care se prevede ca in cazul in care plec din firma in primul an de activitate trebuie sa platesc cheltuielile cursului.

eu as vrea sa plec insa nu stiu cum sa procedez. as vrea sa stiu daca as putea inapoia banii pe curs in mai multe rate, sau e posibil numai in instanta sa se stabilieasca acest lucru?

va multumesc de ajutor
in acel act aditional trebuie sa fie trecuta si modalitatea de restituire a contravalorii acestor cursuri,
daca nu, poti discuta cu angajatorul sa-ti accepte un angajament de plata, in care sa fie stipulata concret modalitatea de plata, in rate lunate,la o anumita data, etc....
Discuta cu angajatorul daca este de acord cu plata esalonata - in cazul in care nu este de acord, ar trebui sa-i reamintesti ca in cazul in care nu vrei sa platesti deloc, va trebui sa te dea in judecata si oricum va pierde timp si bani cu procesul (asta i-o spui numai lui, pentru tine insa nu este avantajos pentru ca vei fi obligata atat la plata contravalorii cursului cat si la plata cheltuielilor de judecata). De asemenea ar trebui sa fi atenta la suma pe care ti-o solicita angajatorul intrucat aceasta va fi calculata in functie de timpul scurs de la data incheierii actului aditional si pana la data incetarii CIM (de ex. daca valoarea cursului este de 1.200 euro si termenul in care nu trebuie sa parasesti unitatea este de 12 luni, iar de la data incheierii actului aditional au trecut deja 3 luni, atunci trebuie sa platesti numai 900 euro din cei 1.200 - depinde insa din ce anume este constituita suma pretinsa : numai c/val. cursului sau mai contine si alte cheltuieli).
Ar fi util sa postezi cateva conditii cuprinse in actul aditional ca sa ne putem face o idee cat mai clara asupra prevederilor acestui act.Acest tip de act aditional se intocmeste functie de mai multe conditii pe care sa le indeplineasca partile, angajatorul trebuie sa fie acoperit in totalitate cu privire la cheltuielile facute, pentru ca altfel este incheiat ilegal si mai trebuie ca in CIM sa fie stipulata clauza de formare profesionala pe baza careia sa se incheie un astfel de act aditional.
cerasela1986 a scris:

am nevoie de ajutorul vostru pentru urmatoarea problema: la firma unde lucrez acum am facut un curs si am semnat un act aditional in care se prevede ca in cazul in care plec din firma in primul an de activitate trebuie sa platesc cheltuielile cursului.

eu as vrea sa plec insa nu stiu cum sa procedez. as vrea sa stiu daca as putea inapoia banii pe curs in mai multe rate, sau e posibil numai in instanta sa se stabilieasca acest lucru?

va multumesc de ajutor

Am intalnit nemeroase situatii in care, in actul aditional pentru instruire profesionala, erau trecute sume fictive ale costului respectivului curs. Intereseaza-te daca exista o factura sau mai multe care pot demonsta costul real al cursului si a cheltuielilor aferente. Nu de alta dar am o prietena care a platit dublul sumei unui curs (pentru ca a parasit firma inaintea perioadei impuse prin actul aditional) efectuat, doar pentru ca a vrut sa fie corecta si sa respecte un act cu prevederi nelegale (sume fictive, obligativitatea de a ramane in firma 3 ani - caz contrar va plati dublul sumei cheltuite de angajator pe respectivul curs).
da.sunt facturi care sa dovedeasca suma cursului,de fapt factura o am si eu.
este posibil sa mi se ceara si cheltuielile de drum si cazare? in act nu este specificata suma,este scris doar ca voi restitui valoarea cursurilor
merci de ajutor