avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preluarea indemnizatiei de cresterea copilului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preluarea indemnizatiei de cresterea copilului de catre tata

Buna ziua,

A o fetita de 1 an si 4 luni, sunt in cresterea copilului si sotul vrea sa treaca in cresterea copilului, dar avem unele mici intrebari:
1 - din concediu medical poate sa intre in cresterea copilului ?
2 - se poate sa-i refuze cererea pentru cresterea copilului?
3 - la reintoarcerea din cresterea copilului sunt obligati sa-l tina 6 luni? sau il pot da afara imediat ce se reintoarce?
4 - la reintoarcerea din cresterea copilului ii poate micsora salariul?

Cu speranta ca m-am facut inteleasa, va multumesc anticipat si astept raspunsul cat mai repede.

Valentina.


Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:53, 7 Ianuarie 2011
1. da
2. cine sa-i refuze cererea?
3. nu sunt obligati sa-l tina 6 luni, il pot da afara (prindesfiintarea postului, de. ex.) la intoarcere.
4. salariul din cartea de munca nu poate fi micsorat.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri.
Cererea sa fie refuzata de catre angajator .

O zi buna,

Valentina.
Art. 25 din OUG nr.111/2010 prevede :
(1) Angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), precum si concediul fara plata prevazut la art. 6 alin. (1) si art. 10 alin. (1) si (2). Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.
....

Nerespectarea prevederilor art. 25 si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.500 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare contract Andrei Gica Andrei Gica Cererea de suspendare a contractului pentru concediul de crestere copil pana la varsta de un an poate fi respinsa de angajator, sau e obligat sa o aprobe? (vezi toată discuția)
Drepturile mamei dupa concediu crestere copil ali-ami ali-ami Buna ziua,am cateva intrebari si sper sa gasesc raspunsul la dv.Sunt in crestere copil pe o perioada de un an,vreau sa ma intorc la service la 11 luni ca sa ... (vezi toată discuția)
Prelungire concediu crestere copil de la 1 an la 2 ani mariuca04 mariuca04 Am optat pentru CCC pe o perioada de 1 an, iar acum as dori sa prelungesc prin concediu fara plata pentru inca 1 an conform OUG 111/2010. Am urmatoarele ... (vezi toată discuția)