Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preluarea indemnizatiei de cresterea copilului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preluarea indemnizatiei de cresterea copilului de catre tata

Buna ziua,

A o fetita de 1 an si 4 luni, sunt in cresterea copilului si sotul vrea sa treaca in cresterea copilului, dar avem unele mici intrebari:
1 - din concediu medical poate sa intre in cresterea copilului ?
2 - se poate sa-i refuze cererea pentru cresterea copilului?
3 - la reintoarcerea din cresterea copilului sunt obligati sa-l tina 6 luni? sau il pot da afara imediat ce se reintoarce?
4 - la reintoarcerea din cresterea copilului ii poate micsora salariul?

Cu speranta ca m-am facut inteleasa, va multumesc anticipat si astept raspunsul cat mai repede.

Valentina.

1. da
2. cine sa-i refuze cererea?
3. nu sunt obligati sa-l tina 6 luni, il pot da afara (prindesfiintarea postului, de. ex.) la intoarcere.
4. salariul din cartea de munca nu poate fi micsorat.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri.
Cererea sa fie refuzata de catre angajator .

O zi buna,

Valentina.
Art. 25 din OUG nr.111/2010 prevede :
(1) Angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), precum si concediul fara plata prevazut la art. 6 alin. (1) si art. 10 alin. (1) si (2). Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.
....

Nerespectarea prevederilor art. 25 si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.500 lei.