Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Politia locala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Politia locala

Mai este valabil pentru Politia Locala 1 post la 1000 locuitori, asa cum prevedea OUG 63/2010 pentru Politia Comunitara? Personalul politiei locale se preia de la Politia Comunitara, dar, fiind institutie nou infiintata, se mai pot face angajari?
Potrivit art. 4 alin. 4 din Legea nr. 155/2010 privind politia locala, " Modul de organizare, structura funcţionalã, statul de funcţii, numãrul de posturi şi categoriile de personal încadrat, normele de înzestrare şi consum de materiale ale poliţiei locale se stabilesc prin regulamentul de organizare şi funcţionare, elaborat pe baza Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a poliţiei locale".
Ramane in vigoare structura care s-a aprobat in conf. cu OUG 63/2010, organizarea Politiei Locale se face in conditiile stabilite.
In conf. cu Oug 109/2010 se prelungeste sistarea ocuparii posturilor vacante din autoritatile publice , pana la 31.12.2011, cu exceptia incadrarii a 15% din posturile ce se vor vacanta.
Nu exista nicio reglementare vs de institutiile care se reorganizeaza in anul 2011, asadar nu se pot face concursuri.
Singura posibilitate ramane transferul, detasarea, etc.
Si e vorba de reorganizarea politiei comunitare in politie locala...#-o
La primaria la care lucrez tocmai s-a organizat concurs de ocupare a unui post de politist comunitar intrucat ocupantul renuntase,plecand in strainatate.A fost angajat un copil de 23 de ani ,-nu prin transfer sau detasare -si fara ca acesta sa aiba macar un contracandidat.