Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Desfiinþarea posturilor publice vacante ºi a celor ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Desfiinþarea posturilor publice vacante ºi a celor ocupate

Va rog sa ma ajutati un raspuns, nici cei de la ANFP si nici Agentia Nationala... nu a putut sa imi ofere un raspuns clar. Guvernul a anuntat adoptarea saptamana viitoare unei OUG pentru desfintarea tuturor posturilor vacante la nivelul institutiilor centrale si celor aflate in subordinea lor. Automat se modifica raportul numarului functiilor publice de conducere fata numarul total al functiilor ramase, dupa desfiintarea posturilor vacante adica va trebui sa existe mai putine posturi de conducere prin aplicare procentului de 12% sau diminuarea numarului de posturi in cadrul unui compartiment. Daca astfel sau si prin reducerea numarului de posturi existente intr-un birou dispare postul de sef birou ce se intampla cu ocupantul postului de sef birou. Este concediat? se transforma postul de conducere in post de executie de inspector superior daca indeplineste conditiile necesare? Un post vacant in principiu nu i se poate oferi pentru ca acelea se desfiinteaza. Multumesc anticipat
cred singurul raspuns este vazand si facand.....teoretic asa a explicat chiar primul-ministru, practic, mi-e tare greu sa cred ca se va pune in practica.....
din pacate zvonurile plus raspunsurile date asa cu jumatate de gura, spun ca se va trece in practica la desfiintare cu totalitate a posturilor de conducere si concedierea persoanelor in cauza, asta fiind unele dintre scopurile nedeclarate a acestei desfiintari, doar temeiul legal care sprijina acest demers sau cel contrar nu prea reusesc sa il gasesc. la un singur lucru nu se gandesc poate la ministere se plimba hartii si se taie frunza la caini de anumiti directori etc. care au fost pusi pe criterii politice, dar in teritoriu sunt unii care chiar se pricep la ceea ce fac si sunt oameni competenti si au ajuns in functiile de conducere pe criterii de competenta
eu va dau dreptate, dar va spun sa aveti putina rabdare...ganditi global ...chiar credeti ca se va pune in practica????? din cate stiu eu au mai fost nu stiu cate legi de genul asta ( sa nu o uitam pe cea a functionarului prublic care prevede clar cum se fac promovarile) care nu au fost si nu sunt puse in aplicare...
In legatura cu anexa nr 1 privind numarul de posturi din administratia publica locala ... ce se intampla?
Nu cred ca au luat in calcul la nivel local, s-au gandit la nivel central si au facut, dar a iesit nimic!
Sa ne asteptam la o alta cacealma. Pica cei profesionisti si raman ca de fiecare data neamurile si protejatii. Daca si Ponta va face asta inseamna ca va trebui sa emigram cu totii. Se presupune ca sefii sunt profesionisti, oameni care au dat un examen pe post, daca dau afara profesionistii cu cine isi mai fac treaba? Culmea se tot schimba conducerile dar mentalitatea e aceeasi, in ministere cat mai multi, local cat mai putini. Pai, bine domnilor dar cine tine piept cetatenilor? Ramai interzis cu astfel de legi. Si ne mai miram ca suntem vazuti urit de cei din UE. Ce politici, ce legi?Cei din Parlament se inmultesc la dormit, iar cei din administratiile locale se imputineaza ca doar cetatenii pot astepta la coada. E mai greu de cei care raman nu de cei care pleaca. In ce afirma d.na avocat antoanela este un gram de adevar doar ca daca se repeta istoria cu Og 63/2010 mi-e teama ca lucrul odata stricat se repara cam greu.