Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Desfiinþarea posturilor publice vacante ºi a celor ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Desfiinþarea posturilor publice vacante ºi a celor ocupate

Va rog sa ma ajutati un raspuns, nici cei de la ANFP si nici Agentia Nationala... nu a putut sa imi ofere un raspuns clar. Guvernul a anuntat adoptarea saptamana viitoare unei OUG pentru desfintarea tuturor posturilor vacante la nivelul institutiilor centrale si celor aflate in subordinea lor. Automat se modifica raportul numarului functiilor publice de conducere fata numarul total al functiilor ramase, dupa desfiintarea posturilor vacante adica va trebui sa existe mai putine posturi de conducere prin aplicare procentului de 12% sau diminuarea numarului de posturi in cadrul unui compartiment. Daca astfel sau si prin reducerea numarului de posturi existente intr-un birou dispare postul de sef birou ce se intampla cu ocupantul postului de sef birou. Este concediat? se transforma postul de conducere in post de executie de inspector superior daca indeplineste conditiile necesare? Un post vacant in principiu nu i se poate oferi pentru ca acelea se desfiinteaza. Multumesc anticipat
Nu se restructureaza daca sunteti 1/1000 loc. ci doar daca depasiti acest nr. si aveti locuri vacante. In rest raman toti pe pozitii daca suplimenntarea este facuta justificat.
Posturile vacante din cadrul politiei locale sunt exceptate de la desfiintare.