Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Primar si Vice
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Primar si Vice

Buna ziua,
Daca postul primarului si vicelui dintr-o primarie de comuna de pana la 3000 de locuitori sunt considerati conform OUG 77/2013 la numar total de posturi.
Noi suntem 11 angajati cu contract de munca pe perioada nedeterminata + vice+ primar.Mai trebuie sa plece din angajati?
Cititi si acest topic: www.avocatnet.ro/content/for...

Functiile de demnitate publica (primar+viceprimar) nu se iau in consederare, deci va incadrati la Anexa 2 din ordonanta (maxim 11 posturi).
Florin Cioca, Consilier juridic
Numarul de posturi din anexa nr. 1 din OUG 77/2013 nu reprezinta numarul de posturi care trebuie sa fie intr-o institutie, primarie, numarul de posturi dintr-o institutie sunt cele stabilite conform OUG 63/2010.
Nu mai trebuie sa plece nimeni . Se desfiinteaza doar posturile vacante, daca este cazul.