Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... APLICARE OG 77/2013
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

APLICARE OG 77/2013

Buna ziua!

La primaria unde lucrez sunt 27 posturi de executie aprobate in organigrama, din care 21 ocupate. In Anexa la ordonanta specifica un numar de 15 posturi.

Conform ordonantei, in cazul nostru 6 posturi vacante au fost desfiintate.

Din cele ocupate trebuie sa mai desfiintam ceva sau ramanem la fel?

Va multumesc.
pai daca se prevede ca mai aveti doar 15 posturi si , dupa desfiintarea celor vacante ramaneti cu 21 este clar ca da
pai anexa aceea are o nota unde spune ca nu modifica ordonanda nr. 63 privind numarul de posturi ocupate, unde noi ne incadram la un nr de 25
La art. 1, alin. (2), lit. (a), acea diferenta se face intre posturile prevazute in anexa 1 din OUG 63/2010 (nu scrie nicaieri anexa 1 la prezenta ordonanta) si posturile ocupate. Daca aceasta diferenta este mai mica decat numarul prevazut in anexa 1 la OUG 77/2013 nu reduceti nici un post vacant. Daca diferenta este mai mare, reduceti posturile ca sa ajungeti la un numar de posturi vacante egal cu cel din anexa 1 la OUG 77/2013.
Anexa 1 din OUG 77/2013 nu arata numarul de posturi corespunzator pentru o anumita structura, ci se foloseste doar pentru aplicarea acestei exceptii de la lit. a). Dupa cum scrie mai jos, aceasta anexa nu modifica numarul de posturi prevazut in OUG 63/2010.
Daca nu scrie nicaieri ca anexa 1 nu se refera la OUG 77, de ce consideri ca se refera la OUG 63???? Aceea diferenta se face intre numarul stabilit de anexa din OUG 77 si posturile ocupate stabilite conform OUG 63.
puteti pastra si posturile vacante in situatia in care le puteti incadra la posturi unice. Este destul de permisiva legislatia din acest punct de vedere, se pot considera usor anumite posturi ca posturi unice. Art. 1, alineat 2 din OUG 77/2013. Daca se vrea, se pot pastre anumite posturi dintre cele 6 vacante.