Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... OUG 77/2013
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

OUG 77/2013

Buna ziua,
referitor la OUGnr77/2013,anexa nr.1 se refera la nr. de posturi cu care raman IN PRIMARIE?
de ex. acum am 20 posturi cf.OUG63/2010,toate ocupate.In OUG77/2013,anexa 1 am 11 posturi.
La ce se refera 11 posturi , cand noua ordonanta se refera la posturile blocate.
multumesc,
La art. 1, alin. (2), lit. (a), acea diferenta se face intre posturile prevazute in anexa 1 din OUG 63/2010 (nu scrie nicaieri anexa 1 la prezenta ordonanta) si posturile ocupate. Daca aceasta diferenta este mai mica decat numarul prevazut in anexa 1 la OUG 77/2013 nu reduceti nici un post vacant. Daca diferenta este mai mare, reduceti posturile ca sa ajungeti la un numar de posturi vacante egal cu cel din anexa 1 la OUG 77/2013.
Anexa 1 din OUG 77/2013 nu arata numarul de posturi corespunzator pentru o anumita structura, ci se foloseste doar pentru aplicarea acestei exceptii de la lit. a). Dupa cum scrie mai jos, aceasta anexa nu modifica numarul de posturi prevazut in OUG 63/2010.
In cazul dvs, care nu aveti posturi vacante, nu trebuie sa va mai bateti capul. E clar ca nu se reduce nici unul, deoarece scrie clar ca se reduc doar posturile vacante cu anumite exceptii.
Gresit, punctul "a" al art. 1, alineat 2 se refera in situatia in care in primarie conform OUG 63 ai un numar de posturi de 10 si ai ocupate 5, iar conform OUG 77 ai in anexa trecut 7 posturi. Se face diferente intre 7 si 5 si rezulta ca un numar de doua posturi sunt exceptate de la desfiintare. Apoi vin si celelalte exceptii, "b" posturi unice, care la fel nu se pot desfiinta.
multumesc frumos, raspunsul dvs. a avut efectul,,aha!''

*****

multumesc gege38
Gabriela Pintea, Consilier juridic
total de acord cu gege38. sa ia aminte la acest mod de rationare, pe cat de simplu pe atat de sanatos si cei din institutiile publice care de la aparitia acestei ordonante au trambitat faptul ca trebuie sa reduca din personal. vai de litera si spiritul legii
Nu stiu in ce sens este,,Vai de litera si spiritul legii' , dar Gege 38 a gresit in rationamentul lui.Ordonanta a redus din personal.