avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie de inactivitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie de inactivitate

Buna ziua,

am o nelamurire legata de aceasta declaratie si depunerea ei. am preluat contabilitatea unei societati infiintate la 23 decembrei 2010. Are cateva facturi legate de infiintare, stampila, amenajare spatiu dar nu si-a inceput inca activitatea propriu zisa. As vrea sa depun o declaratie de inactivitate pentru anul 2010 ca sa nu fiu nevoita sa intocmesc bilant la 2010.
1. Puteti sa-mi spuneti va rog cand inregistrez facturile emise pe numele firmei, din anul 2010? in decembrie (avand in vedere ca depun declaratie de inactivitate) sau ianuarie 2011?
2. ce obligatii declarative (societatea e platitoare de impozit 16%, fara TVA fara salariati), in conditiile in care depun aceasta declaratie pentru anul 2010?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 16:49, 8 Ianuarie 2011
Nu faceti confuzia intre neinceperea activitatii societatii si existenta activitatii contabile.Daca aveti facturi amenajare sediu nu puteti declara ca nu ati avut activitate.Nu cunosc amanunte dar presupun ca aceste amenajari au generat cheltuieli,plati etc.prudent este sa se depuna situatiile financiare cu notele explicative.
Obligatii fiscale aferente de depus in cazul dvs.
D 100 privind impozitul pe profit -D 101 termen 25.04.2011 sau direct D 101 25.02.2011
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Ianuarie 2011
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 101 vasilelacramioara vasilelacramioara buna seara, va rog frumos la declaratia 101 la rubrica definitivarea exercitiului financiar de ce nu imi preia data de 25.04.2011 nu pot modifica sau ce ... (vezi toată discuția)
Mod de completare declaratia 101 privind impozitul pe profit pe anul 2010 DOINA T DOINA T Buna seara, Am o nelamurire legata de modul de completare al \" DECLARATIEI 101 PRIVIND IMPOZITUL PE PROFIT PE ANUL 2010\". Daca o societate ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie 100 cu zero alice53 alice53 buna seara, am depus declaratia 100 cu zero pt trim 4, tot anul am avut pierdere si am platit imp minim pe 3 trim... in acest caz trebuie sa fac doua decl ... (vezi toată discuția)