Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... termen pentru certificatul fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

termen pentru certificatul fiscal

As dori sa stiu , care este termenul limita de eliberarea unui certificat fiscal, de la data solicitarii.V MULTUMESC
Cererile de eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane juridice se soluţionează în maximum 5 zile lucrătoare de la înregistrare, cu excepţia celor formulate de contribuabilii care au sedii secundare înregistrate la alte organe fiscale, care se vor soluţiona în maximum 10 zile lucrătoare de la înregistrare.
Cererea de eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane fizice se soluţionează în maximum 5 zile lucrătoare de la înregistrare.
Doar ca, in cele mai multe cazuri, acestea se elibereaza in aceeasi zi sau in urmatoarea, in unele cazuri cu plata unei taxe de urgenta (depinde de regulamentele proprii ale fiecarei unitati).
Mihaela Nevoie, Avocat