Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... dator dupa executarea silita?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

dator dupa executarea silita?

Buna ziua.As dori sa va intreb daca, in cazul unui credit ipotecar contractat acum trei ani in valoare de 54.000 CHF ,am ajuns in imposibilitatea de a mai achita ratele,in urma executarii silite si revinzarii imobilului, ce se intimpla daca banca nu-si recupereaza integral suma imprumutata.Practic in trei ani am rambursat doar vreo 1000 CHF restul ratelor acoperind dobinda,francul a crescut foarte mult, pretul imobilelor a scazut si am ajuns in situatia in care valoarea de piata a imobilului cumparat atunci nu mai acopera intreaga suma imprumutata.Ar ramine in jur de 50000 lei neacoperiti.ramin in continuare dator sau este si riscul bancii in aceasta situatie.Daca raspunsul este afirmativ cum ma mai poate constrige banca avind in vedere ca nu mai am nimic ipotecat si nu detin nimic pe numele meu.
"Garanţiile bancare reprezintă, aşadar, ultima sursă de rambursare a creditelor şi se utilizează numai în cazul în care nu mai există alte posibilităţi de rambursare a acestora şi a plăţii dobânzilor aferente. Recuperarea unui credit prin utilizarea garanţiei presupune asumarea de către bancă a unui anumit risc, datorat atât unor factori interni ai garanţiei (de pildă, o garanţie poate fi, teoretic, oricând lichidabilă la valoarea evaluată, însă în momentul valorificării nu poate fi tranzacţionată, neexistând un interes de piaţă), cât şi unor elemente conjuncturale, care în România îmbracă un aspect al lichidităţii reale a garanţiei (de exemplu, preţul ei de piaţă nu mai acoperă, în momentul valorificării, valoarea datoriilor faţă de bancă datorită deprecierii în sine a garanţiei sau deprecierii valorii de piaţă a acesteia)"

Garanţiile bancare şi rolul lor în activitatea de creditare

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator
Bla bla bla.

Vei fi executat silit in continuare, prin poprire pe veniturile pe care le incasezi, sau pe alte bunuri ce vor intra in patrimoniul tau candva in viitor.
Depinde daca-si pun capul cu tine, ca daca vor te tin cu prescriptia aia de 3 ani inca vreo 50.... :)
Ia in calcul daca se vinde casa la pretul tau dar daca se vinde la cel mai mare pret oferit -- cum spune codul. Sa zicem un 30-40% din valoarea ei reala. Ce faci atunci? Raman 50000 lei ?......