Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de subinchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de subinchiriere

As avea doau intrebari in legatura cu un contract de subinchiriere spatiu:
1.partile cum sa le denumesc:locator si locatar?
2.daca in obiectul contractului mentionez ca spatiul este subinchiriat ...in tot restul contractului pot sa spun ca e inchiriat cand fac referire la spatiu sau pete tot trebuie sa folosesc termenul subinchiriat???
Contract de inchiriere este contractul prin care o persoana, numita locator, se obliga sa asigure unei alte persoane numita locatar, folosinta temporara, totala sau partiala, a unui bun in schimbul unei sume de bani, numita chirie. Cu alte cuvinte , locator = persoana de la care se inchiriaza, locatar = persoana care inchiriaza.

Subinchirierea este contractul de inchiriere a unui imobil sau a unei parti din el, incheiat de catre locatarul principal al acestuia cu o alta persoana, denumita subchirias sau sublocatar.

Cred ca este mai bine sa folositi termenul subinchiriat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru evitarea confuziilor foloseam locator si sublocatar
Am intels cu termenii partilor.Dar cand ma refer la spatiul subinchiriat ...intrebarea 2...
In cadrul contractului se regaseste de mai multe ori cuvantul INCHIRIERE...sa folosesc subinhiriere...?
MULTUMESC!!!!
Este vorba de subinchiriere si nicidecum de inchiriere.