avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de subinchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de subinchiriere

As avea doau intrebari in legatura cu un contract de subinchiriere spatiu:
1.partile cum sa le denumesc:locator si locatar?
2.daca in obiectul contractului mentionez ca spatiul este subinchiriat ...in tot restul contractului pot sa spun ca e inchiriat cand fac referire la spatiu sau pete tot trebuie sa folosesc termenul subinchiriat???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 22:42, 30 Martie 2008
Contract de inchiriere este contractul prin care o persoana, numita locator, se obliga sa asigure unei alte persoane numita locatar, folosinta temporara, totala sau partiala, a unui bun in schimbul unei sume de bani, numita chirie. Cu alte cuvinte , locator = persoana de la care se inchiriaza, locatar = persoana care inchiriaza.

Subinchirierea este contractul de inchiriere a unui imobil sau a unei parti din el, incheiat de catre locatarul principal al acestuia cu o alta persoana, denumita subchirias sau sublocatar.

Cred ca este mai bine sa folositi termenul subinchiriat.
Ultima modificare: Duminică, 30 Martie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru evitarea confuziilor foloseam locator si sublocatar
Am intels cu termenii partilor.Dar cand ma refer la spatiul subinchiriat ...intrebarea 2...
In cadrul contractului se regaseste de mai multe ori cuvantul INCHIRIERE...sa folosesc subinhiriere...?
MULTUMESC!!!!
Este vorba de subinchiriere si nicidecum de inchiriere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de subinchiriere spatiu Ramona24 Ramona24 Salut! iN C ONTRACTUL CADRU DE INCHIRIERE SUNT STABILITE ANUMITE CLAUZE...CHIRIASUL SUBINCHIRIAZA LA RANDUL LUI SPATIUL( cu acordul proprietarului) ... (vezi toată discuția)
Contract chirie expirat - chiriasul refuza sa paraseasca imobilul. edward_zone edward_zone Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: Eu, persoana fizica, am inchiriat catre o persoana juridica un spatiu comercial. Chiriasul a uitat de 3 luni sa ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere, subinchiriere alina240 alina240 Buna ziua, Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva. In calitate de SC am inchiriat un spatiu de la o PF. In contract nu este specificat nimic despre ... (vezi toată discuția)