Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj 2011

Am un magazinas care vrea sa-si suspende activitatea dar inainte de asta trebuie sa ii fac angajatei dosar pentru somaj.Aveti idee cum procedez,pot face asta inainte sa-si suspende activitatea? ce acte trebuie,cartea de munca mai trebuie la somaj tinand cont de nebunia care este cu cartile acum?Va multumesc.
Va avea preaviz20 de zile apoi ii voi face decizie cu art.65 alin1 care o voi trimite prin revisal(poate cu aceasta decizie ma voi duce si la itm pentru cartea de munca),voi completa parca anexa 14 care se depune la somaj pentru a scoate stagiu si le voi da salariatei pentru a merge la agentia de somaj de care apartine. Cam asa cred eu ca trebuie sa fac,gresesc?
Este foarte bine cum ati spus dvs. Asa se procedeaza.
tudorvaleriu a scris:

procmarci a scris:
Cel mai bine este cu acordul partilor.

Daca inceteaza CIM cu acordul partilor salariatul nu mai beneficiaza de indemnizatie de somaj.

Adevarat, se mai intampla confuzii si la case mai mari.
Ma gandeam sa evite solicitarea salariului compensator pentru concediere.

Marcel Mihalache, Avocat