avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu casa

buna ziua!am si eu o problema si nu stiu cui sau unde ar trebui sa ma adresez
bunicii mei din partea tatalui au mostenit casa de la mama bunicului, deci strabunica mea.aceasta le-a incredintat-o printr-un contract de intretinere in 1987.
bunicul a murit recent iar bunica mea ar vrea sa vanda casa.dar iata ce scrie in contractul de intretinere facut cu strabunica pe vremea cand aceasta traia:
"se instraineaza numai constructiile, terenul aferent acestora in suprafata de 406mp trece in proprietatea statului in baza art 30 din legea 58/1974,intretinatorii primesc de la stat in folosinta pe durata existentei constructiilor terenul necesar de 100mp,conform deciziei de instrainare"
mentionez ca bunicii sunt la zi cu toate taxele si impozitele pe terenul de 406mp
intrebarea mea este:terenul este al statului sau se poate recupera de bunica mea ptr ca apoi sa-l vanda cu casa de pe el cu tot???
Cel mai recent răspuns: gaby22 , utilizator 17:31, 29 Iunie 2010
Se poate obtine terenul prin ordin al prefectului in baza art 36 din Legea 18/1991.
Pentru acesta diferenta 100/406 mp. ar trebui vazute actele.
revin cu problema: intre timp bunica a murit, tata a renuntat la mostenire in favoarea mea si acum ma intereseaza sa vand casa si terenul
mentionez ca nu am recuperat inca terenul de la primarie dar as vrea sa stiu ce pot face fiindca nu am bani nici de succesiune si nici de masuratori etc
as putea scoate la vanzare tot si printr-un avans al unui eventual cumparator sa rezolv succesiunea si cu terenul?!in acest sens ce acte ar trebui sa arat cumparatorului?
mi-e frica sa nu gasesc cumparator din cauza problemei cu terenul, adica a faptului ca nu e pe numele bunicilor, ca si casa
ce ma sfatuiti sa fac?!

multumesc anticipat
gaby22 a scris:

revin cu problema: intre timp bunica a murit, tata a renuntat la mostenire in favoarea mea si acum ma intereseaza sa vand casa si terenul
mentionez ca nu am recuperat inca terenul de la primarie dar as vrea sa stiu ce pot face fiindca nu am bani nici de succesiune si nici de masuratori etc
as putea scoate la vanzare tot si printr-un avans al unui eventual cumparator sa rezolv succesiunea si cu terenul?!in acest sens ce acte ar trebui sa arat cumparatorului?
mi-e frica sa nu gasesc cumparator din cauza problemei cu terenul, adica a faptului ca nu e pe numele bunicilor, ca si casa
ce ma sfatuiti sa fac?!

multumesc anticipat


e posibil ca terenul sa fie revendicat de la primarie de un strain?
sau sa fie luat in concesiune de catre un strain???
chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa si gradina prin ordinul prefectului shuc shuc Buna dimineata. Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare: Astazi, 29 septembrie 2015, se mai poate obtine prin Ordinul Prefectului, ... (vezi toată discuția)
Succesiune sau uzucapiune de 30 de ani? calinbubu2004 calinbubu2004 buna...am si eu o problema mare...avem o casa la tara...dar nu avem act de propietate pe teren si pe casa.casa este a strabunicii lui mama. de dansa nu stim ... (vezi toată discuția)
Mostenire niculaen niculaen In anul 1987 a fost dezbatuta succesiunea dupa bunici, bunurile o casa 3 camre si terenul aferent casei de 250mp, ffind cedate prin renuntare de catre frati ... (vezi toată discuția)