Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu casa

buna ziua!am si eu o problema si nu stiu cui sau unde ar trebui sa ma adresez
bunicii mei din partea tatalui au mostenit casa de la mama bunicului, deci strabunica mea.aceasta le-a incredintat-o printr-un contract de intretinere in 1987.
bunicul a murit recent iar bunica mea ar vrea sa vanda casa.dar iata ce scrie in contractul de intretinere facut cu strabunica pe vremea cand aceasta traia:
"se instraineaza numai constructiile, terenul aferent acestora in suprafata de 406mp trece in proprietatea statului in baza art 30 din legea 58/1974,intretinatorii primesc de la stat in folosinta pe durata existentei constructiilor terenul necesar de 100mp,conform deciziei de instrainare"
mentionez ca bunicii sunt la zi cu toate taxele si impozitele pe terenul de 406mp
intrebarea mea este:terenul este al statului sau se poate recupera de bunica mea ptr ca apoi sa-l vanda cu casa de pe el cu tot???
Se poate obtine terenul prin ordin al prefectului in baza art 36 din Legea 18/1991.
Pentru acesta diferenta 100/406 mp. ar trebui vazute actele.
revin cu problema: intre timp bunica a murit, tata a renuntat la mostenire in favoarea mea si acum ma intereseaza sa vand casa si terenul
mentionez ca nu am recuperat inca terenul de la primarie dar as vrea sa stiu ce pot face fiindca nu am bani nici de succesiune si nici de masuratori etc
as putea scoate la vanzare tot si printr-un avans al unui eventual cumparator sa rezolv succesiunea si cu terenul?!in acest sens ce acte ar trebui sa arat cumparatorului?
mi-e frica sa nu gasesc cumparator din cauza problemei cu terenul, adica a faptului ca nu e pe numele bunicilor, ca si casa
ce ma sfatuiti sa fac?!

multumesc anticipat
gaby22 a scris:

revin cu problema: intre timp bunica a murit, tata a renuntat la mostenire in favoarea mea si acum ma intereseaza sa vand casa si terenul
mentionez ca nu am recuperat inca terenul de la primarie dar as vrea sa stiu ce pot face fiindca nu am bani nici de succesiune si nici de masuratori etc
as putea scoate la vanzare tot si printr-un avans al unui eventual cumparator sa rezolv succesiunea si cu terenul?!in acest sens ce acte ar trebui sa arat cumparatorului?
mi-e frica sa nu gasesc cumparator din cauza problemei cu terenul, adica a faptului ca nu e pe numele bunicilor, ca si casa
ce ma sfatuiti sa fac?!

multumesc anticipat

e posibil ca terenul sa fie revendicat de la primarie de un strain?
sau sa fie luat in concesiune de catre un strain???
chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns??