Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune sau uzucapiune de 30 de ani?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune sau uzucapiune de 30 de ani?

buna...am si eu o problema mare...avem o casa la tara...dar nu avem act de propietate pe teren si pe casa.casa este a strabunicii lui mama. de dansa nu stim nimic in afara de faptul ca a decedat in 1955.ea a fost casatorita (nu stim decat numele) si a fost parasita de catre sot prin 1914 care a plecat in ungaria si a murit acolo.nu avem nici macar certificat de casatorie.ideea e ca nu putem face rost de nici un act al lor pentru ca primaria nu poate identifica aceste doua persoane. cei doi au avut o fata care a murit in 1979.la ea avem toate actele ( cert de nastere, de casatorie si de deces).aici apare o alta problema bizara.sotul dansei( nu avem decat certificatul de casatorie) a fugit din tara pe la 1940 si a murit undeva pe dincolo.nu se stie nimic de el.ei au avut doi baieti care ambii au murit in 1990.(avem toate actele lor si ale sotiilor lor care mai traiesc si in ziua de azi.) ideea e daca putem sa ne apucam de succesiune...si avem sorti de izvbanda...sau putem incerca prin "uzucapiune de 30 de ani" (cred ca asa se spune). mentionez ca bunica ( adica una dintre sotiile celor doi morti in 1990) plateste de la 1971 toate impozitele si taxele pe teren si pe casa. are toate chitantele.
multumesc...astept un sfat.
Sa mearga bunica frumos la primarie si sa solicite emiterea Ordinului Prefectului pentru casa si curte, doar cu un certificat de mostenitor de pe urma bunicului (banuiesc ca dansul a fost trecut la impozit si registrul agricol pana a murit, ca fiind capul gospodariei). Cererea se face in baza art. 23 din legea 18/1991, iar dosarul va contine:
- cerere;
- certificat de mostenitor de pe urma bunicului;
- acte stare civila mostenitori bunic;
- extras registrul cadastral 1990 si registrul agricol 1986-1990 pentru fila de rol aferenta imobilului (de la primarie);
- istoric de rol fiscal pentru imobil (tot de la primarie);
- schita cadastrala pentru casa si curte, executata de un expert autorizat;
- declaratii vecini ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din evidentele primariei.
Acest Ordin al prefectului reprezinta act de proprietate, stand apoi la baza executarii cadastrului si intabularii imobilului. Plus ca va trebui sa dezbateti doar succesiunea de pe bunic, nu de pe urma intregului arbore genealogic:D
Succes!
certificatul de mostenitor...de unde se ridica si in ce consta...multumesc.
certificatul de mostenitor este un inscris emis de un birou notarial in urma dezbaterii unei succesiuni care constata bunurile si mostenitorii (si cota cuvenita fiecaruia) ramasi dupa un defunct.
calinbubu2004 a scris:

buna...am si eu o problema mare...avem o casa la tara...dar nu avem act de propietate pe teren si pe casa.casa este a strabunicii lui mama. de dansa nu stim nimic in afara de faptul ca a decedat in 1955.ea a fost casatorita (nu stim decat numele) si a fost parasita de catre sot prin 1914 care a plecat in ungaria si a murit acolo.nu avem nici macar certificat de casatorie.ideea e ca nu putem face rost de nici un act al lor pentru ca primaria nu poate identifica aceste doua persoane. cei doi au avut o fata care a murit in 1979.la ea avem toate actele ( cert de nastere, de casatorie si de deces).aici apare o alta problema bizara.sotul dansei( nu avem decat certificatul de casatorie) a fugit din tara pe la 1940 si a murit undeva pe dincolo.nu se stie nimic de el.ei au avut doi baieti care ambii au murit in 1990.(avem toate actele lor si ale sotiilor lor care mai traiesc si in ziua de azi.) ideea e daca putem sa ne apucam de succesiune...si avem sorti de izvbanda...sau putem incerca prin "uzucapiune de 30 de ani" (cred ca asa se spune). mentionez ca bunica ( adica una dintre sotiile celor doi morti in 1990) plateste de la 1971 toate impozitele si taxele pe teren si pe casa. are toate chitantele.
multumesc...astept un sfat.

E greu de spus ce pe anume ati avea sanse.
Ar trebui sa vada actele un avocat si de abia apoi s-ar putea spune ce si cum...
Ordinul Prefectului se emite doar in cazul terenurilor care au intrat in incidenta legii 58/1974 , legea sistematizarii, iar acest ordin nu se foloseste pentru constructii ,in cazul doamnei este vorba despre deschiderea succesiunii , a actiunii in constatare si chiar a uzucapiunii daca indeplineste conditiile.