Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna seara va rog imi poate spune cineva?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna seara va rog imi poate spune cineva?

Care este onorariul pentru un proces de partaj? Care sunt aspectele de care se tine cont ,si cum se stabileste?multumesc
Depinde de la avocat la avocat.
Depinde de asemenea de valoarea bunurilor supuse partajului , si de ce anume se angajeaza sa obtina respectivul avocat in urma partajului .
Sub nicio forma nu e o cota fixa general valabila ,si prin urmare e de preferat sa-l angajati pe cel mai scump.
Onorariul va fi stabilit in raport de dificultatea, amploarea sau durata cazului, precum si in raport de urmatoarele elemente:
a) timpul si volumul de munca solicitata pentru executarea mandatului primit sau activitatii solicitate de client;
b) natura, noutatea si dificultatea cazului;
importanta intereselor in cauza;
d) imprejurarea ca acceptarea mandatului acordat de client il impiedica pe avocat sa accepte un alt mandat, din partea unei alte persoane, daca aceasta imprejurare poate fi constatata de client fara investigatii suplimentare;
e) notorietatea, titlurile, vechimea in munca, experienta, reputatia si specializarea avocatului;
f) conlucrarea cu experti sau alti specialisti impusa de natura, obiectul, complexitatea si dificultatea cazului;
g) avantajele si rezultatele obtinute pentru profitul clientului, ca urmare a muncii depuse de avocat;
h) situatia financiara a clientului;
i) constrangerile de timp in care avocatul este obligat de imprejurarile cauzei sa actioneze pentru a asigura servicii legale performante.