Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

cat ma va costa angajarea unui avocat in procesul de partaj?executorul judiciar cat costa?
FIECARE are onorarii proprii. nu exista 2 avocati cu acelasi pret - onorariu. intrebati mai multi avocati competenti. daca este ieftin, nu este neaparat si bun si nici daca este foarte scump nu este un criteriu ca este si un avocat f bun. urmariti-le activitatea si pe care considerati ca merita interesul dvs, contactati-l.
la fel si executorul judecatores, adresati-va unui birou de executor.
Fiecare avocat isi stabileste onorariul, la fel si executorul judecatoresc care il stabileste in functie de valoare.
Art. 127. (1) Pentru activitatea sa profesională avocatul are dreptul la onorariu și la
acoperirea tuturor cheltuielilor făcute în interesul clientului său.
(2) Onorariile vor fi stabilite în raport de dificultatea, amploarea sau durata cazului.
(3) Stabilirea onorariilor avocatului depinde de fiecare dintre următoarele elemente:
a) timpul și volumul de muncă solicitată pentru executarea mandatului primit sau activității
solicitate de client;
b) natura, noutatea și dificultatea cazului;
c) importanța intereselor în cauză;
d) împrejurarea că acceptarea mandatului acordat de client îl împiedică pe avocat să
accepte un alt mandat, din partea unei alte persoane, dacă această împrejurare poate fi
constatată de client fără investigații suplimentare;
e) notorietatea, titlurile, vechimea în muncă, experiența, reputația și specializarea
avocatului;
f) conlucrarea cu experți sau alți specialiști impusă de natura, obiectul, complexitatea și
dificultatea cazului;
g) avantajele și rezultatele obținute pentru profitul clientului, ca urmare a muncii depuse de
avocat;
h) situația financiară a clientului;
i) constrângerile de timp în care avocatul este obligat de împrejurările cauzei să acționeze
pentru a asigura servicii legale performante.

Avand in vedere disp. art 127 din Statutul profesiei de avocat, onorariul poate fi stabilit numai dupa ce veti prezenta unui avocat situatia de fapt si inscrisurile pe care le detineti in cazul partajului dvs.