Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere casatorie in Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere casatorie in Romania

Va rog un sfat :
s-a incheiat in Danemarca o casatorie intre un cetatean (cu cetatenie romana si germana) si un cetatean indian(cu cetatenie indiana)
Se doreste trascrierea certificatului de casatorie.Unde trebuie sa fie facuta? In Germania /Romania sau in ambele tari?
In cat timp de la data casatoriei trebuie sa se faca trascrierea? Va multumesc pentru raspunsuri
ACTE NECESARE:

1. Certificat de căsătorie – original, cu Apostilla (Convenţia
de la Haga din 5 octombrie 1961);
2. Certificat de căsătorie – xerocopie legalizată la Notariat;
3. Certificat de căsătorie – tradus în limba româna şi
legalizat la Notariat;
4. Certificat de naştere soţ, soţie – xerocopie (dacă este în
altă limbă trebuie tradus în limba română şi legalizat la
Notariat);
5. Buletin/carte de identitate sau paşaport soţ, soţie –
original şi xerocopie;
6. Senţinţă de divorţ rămasă definitivă şi irevocabilă (dacă
este cazul);
7. Procură specială (dacă este cazul)
8. Dosar plic;
9.Taxa timbru 1 leu RON ;
10.Cerere tip

Actele se depun la Primăria ultimului loc de domiciliu avut în România
al unuia dintre soţi.

În conformitate cu prevederile art.43 (3) din Legea nr. 119/1996 si art.63 din
Metodologia nr. 1/1997, actele de stare civilă ale cetăţenilor români întocmite în
străinătate, la autorităţile locale competente, se transcriu, obligatoriu, în registrele
de stare civilă române, în termen de 6 luni de la întoarcerea în ţară sau de la primirea în străinătate a certificatului ori extrasului de stare civilă.
va multumesc pentru raspuns, daca domiciliul este in prezent in Germania va trebui sa faca recunoasterea casatoriei acolo, sau in Romania? Mentionez ca persoana este de 10 ani in Germania, cetatean german
Veti face transcrierea certificatului de casatorie in ambele tari.In Romania vaveti adresa la primaria unde ati avut ultimul domiciliu.De la Serviciul deEvidenta a Persoanelor veti solicita o adeverinta din care sa rezulte ultimul dvs.domiciliu pe raza de competenta din orasul x ,iar apoi va veti adresa biroului de stare civila care dupa verificati o sa va intocmeasca un referat si va transmite actele spre aprobare directiei judetene.Exista si o taxa de urgenta care difera de la o directie la alta ,dar intr-o saptamana,daca aveti toate actele necesare puteti intra in posesia certificatului romanesc.Apoi v schimbati cartea de identitate,si pasaportul,asta in cazul in care v-ati schimbat numele dupa casatorie.Puteti ,la fel de bine ,pentru a nu va deplasa in Romania sa solicitati inscrierea certificatul la Ambasada sau Consulat ,ce aveti dvs.mai aproape,la fel cum aveti posibilitatea de a imputernicii pe cineva care sa va reprezinte la starea civila.Doar ca in acest caz trebuie ca in procura sa stipulati atat dvs.cat si sotul ce nume ati aes sa purtati in urma casatoriei.
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri