Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare carte identitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare carte identitate

buna ziua,
as dorisa-mi schimb ci in urma pronuntarii hotararii de divort ce acte sunt necesare,va rog!
multumesc!
hotararea judecatoreasaca irevocabila ,ci veche,c nastere, o taxa,mers la c politie,pentru eliberarea unei noi CI
DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate si cartea de alegator, daca este cazul;
- certificatul de nastere;
- certificatul de casatorie, daca este cazul, original si copie;
- hotarârea de divort, definitiva si irevocabila, dupa caz, original si copie;
- certificatul de deces al sotului/sotiei decedat/decedate, în cazul sotului supravietuitor, original si copie;
- certificatele de nastere ale copiilor cu vârsta mai mica de 14 ani, original si copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu si, dupa caz, cel cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.
Dac nu sunteti proprietara de locuinta la ghiseu va prezentati impreuna cu proprietarul care are in posesie CI si actul de proprietate in original si copie.
MULTUMESC FRUMOS,TREBUIE SA MA INCADREZ INTR-UN TIMP ANUME DE LA LEGALIZAREA HOTARARII PANA LA DEPUNEREA ACTELOR PTR CI?