avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare carte identitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare carte identitate

buna ziua,
as dorisa-mi schimb ci in urma pronuntarii hotararii de divort ce acte sunt necesare,va rog!
multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters185131 , utilizator 19:49, 9 Ianuarie 2011
hotararea judecatoreasaca irevocabila ,ci veche,c nastere, o taxa,mers la c politie,pentru eliberarea unei noi CI
DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate si cartea de alegator, daca este cazul;
- certificatul de nastere;
- certificatul de casatorie, daca este cazul, original si copie;
- hotarârea de divort, definitiva si irevocabila, dupa caz, original si copie;
- certificatul de deces al sotului/sotiei decedat/decedate, în cazul sotului supravietuitor, original si copie;
- certificatele de nastere ale copiilor cu vârsta mai mica de 14 ani, original si copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu si, dupa caz, cel cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.
Dac nu sunteti proprietara de locuinta la ghiseu va prezentati impreuna cu proprietarul care are in posesie CI si actul de proprietate in original si copie.
MULTUMESC FRUMOS,TREBUIE SA MA INCADREZ INTR-UN TIMP ANUME DE LA LEGALIZAREA HOTARARII PANA LA DEPUNEREA ACTELOR PTR CI?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ci nou suciu_diana suciu_diana Buna seara, care sunt fromalitatile ce trebuie indeplinite pentru ca sora-mea sa aiba CI (nu flotant) in apartamentul familiei mele? Contractul de vz/c si ... (vezi toată discuția)
Eliberarea actului de identitate la expirarea termenului de valabilitate, modificarea datelor de stare civila sau anularea documentului Ares-3 Ares-3 [b]Documente necesare[/b] - cererea pentru eliberarea actului de identitate; - actul de identitate si cartea de alegator, daca este cazul; - certificatul ... (vezi toată discuția)
Schimbare de domiciliu euTU euTU Buna ziua, Care sunt actele necesare schimbarii de domiciliu in urma casatoriei ? (vezi toată discuția)