avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire-act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire-act vanzare cumparare

Buna ziua!
as avea si eu un caz mai putin usor,in care nu gasesc solutia.
parinti mei sunt divortati,tata s-a mutat la casa care i-a lasat-o mamaia(mamai lui),prin vanzare-cumparare,dar dupa moartea bunicii,tata s-a recasatorit acum 4 ani cu o femeie care si ea la randul ei a divortat,iar cu banii de pe apartament,a facut investitii in casa tatalui meu.
Intrebarea este:eu ca fiica ce drepturi am acum,sau dupa moartea tatalui?
dar nevasta tatalui meu(ptr ca ea sustine caci ea are drepturi totale asupra bunului imobil!
Va Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:58, 9 Ianuarie 2011
abia la decesul tatatului dvs veti avea dreptul la mostenire a bunurilor acestuia, inclusiv asupra casei.
Asta in cazul in care tatal nu instraineaya imobilul pana atunci.
Practic veti avea o cata parte din bunurile pe care tatal le are in proprietate la momentul decesului.....
Lamurit?
practica dintr-o casa cu 3 camere,cu ce raman eu?dar nevasta lui?
aaa si inca o intrebare! copii nevestei tatalui(copii facuti cu latul nu cu tata)ar avea vreo un drept dat fiind faptul ca ea este nevasta tatei?
copiii nevestei nu-l mostenesc pe tatal dvs.
daca acea casa a fost cumparata cand tata era necasatorit, e bunul propriu al tatalui. daca tata nu doneaza casa sau o cota parte sotiei lui si decedeaza primul, sotia are 1/4 din casa, iar dvs 3/4.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenirea elena_smen elena_smen buna ziua!am si eu o mare nelamurire.pe scurt o sa va explic cazul meu.parintrii mei au divortat,tata s-a mutat la mama lui,care ia lasat casa prin ... (vezi toată discuția)
Buna seara. situatia este urmatoarea: tata s-a recasatorit dupa ... alina iotu alina iotu Buna seara. Situatia este urmatoarea: tata s-a recasatorit dupa moartea mamei. Nu s-a deschis inca taxa de succesiune dupa mama.Ma intereseaza daca doamnei cu ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata! am nevoie sa ma ajutati in privinta unor lucruri ... Ionut2980 Ionut2980 Buna dimineata! Am nevoie sa ma ajutati in privinta unor lucruri pe care nu le cunosc destul de clar. Sunt singurul copil la parinti iar parintii au dobandit ... (vezi toată discuția)