Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire-act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire-act vanzare cumparare

Buna ziua!
as avea si eu un caz mai putin usor,in care nu gasesc solutia.
parinti mei sunt divortati,tata s-a mutat la casa care i-a lasat-o mamaia(mamai lui),prin vanzare-cumparare,dar dupa moartea bunicii,tata s-a recasatorit acum 4 ani cu o femeie care si ea la randul ei a divortat,iar cu banii de pe apartament,a facut investitii in casa tatalui meu.
Intrebarea este:eu ca fiica ce drepturi am acum,sau dupa moartea tatalui?
dar nevasta tatalui meu(ptr ca ea sustine caci ea are drepturi totale asupra bunului imobil!
Va Multumesc!
abia la decesul tatatului dvs veti avea dreptul la mostenire a bunurilor acestuia, inclusiv asupra casei.
Asta in cazul in care tatal nu instraineaya imobilul pana atunci.
Practic veti avea o cata parte din bunurile pe care tatal le are in proprietate la momentul decesului.....
Lamurit?
practica dintr-o casa cu 3 camere,cu ce raman eu?dar nevasta lui?
aaa si inca o intrebare! copii nevestei tatalui(copii facuti cu latul nu cu tata)ar avea vreo un drept dat fiind faptul ca ea este nevasta tatei?
copiii nevestei nu-l mostenesc pe tatal dvs.
daca acea casa a fost cumparata cand tata era necasatorit, e bunul propriu al tatalui. daca tata nu doneaza casa sau o cota parte sotiei lui si decedeaza primul, sotia are 1/4 din casa, iar dvs 3/4.