Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plati anticipate 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plati anticipate 2011

O firma infiintata in 2010 cf normelor metodologice nu s-a declarat si platit impozit minim. Avand in vedere platile anticipate care se efectua in 2011, ce trebuie sa declare firma si ce se va plati?
Ce obiect de activitate aveti?
Comert cu amanuntul in situatia in care am inregistrat pierdere pe 2010.
robertdrilea a scris:

O firma infiintata in 2010 cf normelor metodologice nu s-a declarat si platit impozit minim. Avand in vedere platile anticipate care se efectua in 2011, ce trebuie sa declare firma si ce se va plati?

Nu se efectueaza nici o plata anticipata in 2011.
Impozitul pe profit se calculeaza aplicand cota de 16% asupra profitului impozabil.

Platile anticipate intra in vigoare incepand cu 01.01.2012 (daca nu se va modifica nimic pana atunci).
Ana Muntianu, Consultant fiscal