Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipatã parþialã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipatã parþialã

Sunt născut din 09.03.1951. După calculele mele pot ieşi în pensie anticipată parţială după data de 09.03.2011, îndeplinind 60 de ani şi având peste 35 de ani în învăţământ. Înţeleg că Legea 128 ( art. 127-(3). este abrogată şi penalizarea astfel este de 0,75% pe lună. Aş vrea să aflu dacă îndeplinesc condiţiile de pensionare (martie), şi dacă până la depunerea actelor nu apare " Metodologia de aplicare a legii 263-2010" pot ieşi după vechea lege (legea 19.)??
Pensie anticipata partiala la 60 de ani si 35 de ani de cotizare,fara stagiu asimilat. Penalizarea va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Legea 19/2000 s-a abrogat.
Legea 263/2010
Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
a) Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000, cu modificarile si completarile ulterioare
Mulţumesc pentru răspuns. Dar am o nelămurire! Se poate aplica legea 263-2010 fără să apară metodologia de aplicare a legii ??
Raspuns primit de mine in 07/01/2011:
From: "Relatii cu publicul" <relatiicupublicul1@mmuncii.ro>Add sender to Contacts Friday, January 7, 2011 7:59 AM
La e-mailul adresat Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale, vă comunicăm următoarele:

În conformitate cu prevederile art. 193 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, aceasta intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2011, cu excepţia art. 70 alin. (1), art. 132, 135 şi 194, care intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Prevederile art. 102 alin. (2) - (6), precum şi cele ale art. 169 alin. (6) şi art. 170 intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2012
In rest eu nu stapanesc domeniul juridic,fiind un pensionar de rand.