Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Buna seara! Fiica mea, in varsta de 21 ani, persoana cu handicap grav, studenta in anul II - zi, primeste pensie de intretinere in cuantum de 120 leide la tatal ei. Acesta este pensionar medical. Intrebarea mea este daca in cazul decesului acestuia ea beneficiaza de pensie de urmas si daca da, pe ce perioada? Multumesc!
beneficiaza in urmatoarele cazuri.a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Virginia Radu
Va multumesc pentru raspuns! Tatal ei a decedat deja...