Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit cheltuieli sponsorizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

cheltuieli sponsorizare

la finele anului 2010 am facut o sponsorizare,m-am incadrat in limitele legale aferente cifrei de afaceri pe anul 2010 si impozitul pe profit calculat pe anul 2010
Cum se inregistreaza aceasta sponsorizare in cele doua declaratii 101.
Mentionez ca am platit impozit pe profit in cele trei trimeste ale anului 2010, impozitul pe profit fiind mai mare dacta impozitul minim
Daca se incadreaza in limita de deductibilitate, nu trebuie sa raportati intr-un camp distinct, ci in total cheltuieli. Chiar si daca depaseati limita deductibilitatii, nu insemna ca ati comis o "ilegalitate", dar includeati depasirea in cheltuieli nedeductibile fiscal. :)

Succes!

Daca se incadreaza in limita de deductibilitate...

Dar in care dintre cele 2 declaratii se evidentiaza (daca suntem obligati la depunerea de 2 decl 101), in cazul in care sponsorizarea a avut loc in trim 4 si la trim 4 depaseste plafonul, insa cumulat pe an 2010 nu-l depaseste?

Multumesc
Daca sunteti obligati la depunerea a 2 decl 101, va trebui sa le considerati ca si cand ar fi ani fiscali diferiti, deci o raportati ca depasire in cea aferenta trim IV (prin calculul specific al partii care depaseste limita de deductibilitate).
Considerati, deci, ca sponsorizari/mecenat efectuate in primul semestru sunt deductibile in limita 0,3%/20% din primul trimestru, cu aceeasi solutie pt semestrul 2? Ca si cum ar fi ani fiscali diferiti?
Consider ca sunt doar cele doua perioade: primele 9 luni si trim IV, care dpdv fiscal, ca exceptie, se trateaza ca si cum ar fi 2 ani diferiti; nu e vorba de semestre.