Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Deductibilitate sponsorizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Deductibilitate sponsorizare

Daca am facut o sponsorizare in luna octombrie 2010, am calculat deductibilitatea cheltuielilor la cifra de afaceri si profitul cumulat pe anul 2010, acum ne trezim ca acea cheltuiala cu sponsorizarea e deductibila numai cifrei de afaceri si profitului aferent tr. IV, desi eu am facut sponsorizarea inainte de aparitia legii cu impartirea anului fiscal. Mentionez ca pe cele 3 trimestre am platit impozit pe profit nu impozit minim. Ce parere aveti?
multumesc
(14) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) bunurile acordate gratuit în cadrul acţiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală a bunurilor acordate gratuit în cursul unui an calendaristic este sub plafonul în care aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, astfel cum este stabilit la titlul II din Codul fiscal. Aceleaşi prevederi se aplică şi în cazul microîntreprinderilor;
....
(15) Încadrarea în plafoanele prevăzute la alin. (14) lit. a) şi b) se determină pe baza datelor raportate prin situaţiile financiare anuale. Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste plafoane sponsorizările, acţiunile de mecenat sau alte acţiuni prevăzute prin legi, acordate în numerar, precum şi bunurile pentru care taxa nu a fost dedusă. Depăşirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plată şi se colectează taxa, dacă s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achiziţiilor care depăşesc plafoanele. Taxa colectată aferentă depăşirii se calculează şi se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus sau trebuie să depună situaţiile financiare anuale, respectiv în anul următor celui în care au fost efectuate cheltuielile.

Asta inseamna ca nedeductibilele pentru depasirea plafoanelor diverse se calculeaza la 31decembrie, pentru anul intreg!

ContSters123067, utilizator