Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie desfiintare post

Decizia de concediere trebuie sa contina motivele de fapt si de drept ce au stat la baza concedierii
In ceea ce priveste motivele de fapt, se spune ca decizia nu poate fi completata cu acte extrioare: note, constatari, referate.
In cazul desfiintarii, considerati ca este suficienta mentiunea:
avand in vedere hotararea administratorului privind reorganizarea activitatii si desfiintarea locului de munca ocupat de salariat
sau ar trebui sa detaliez desfiintarea in fapt

Ma puteti ajuta cu un model decizie de concediere ca urmare a desfiintarii postului?
Gasiti un model de decizie la Documente utile (dreapta paginii).
Trebuie facut referire doar la reorganizarea activitatii firmei.
multumesc frumos
1. pentru o desfiintare de post trebuie anuntat A.J.O.F.P?
2. in cazul unei concedieri individuale pentru motive care nu tin de salariat, acesta trebuie sa stea in preaviz?
Vioreld, utilizator
Vioreld a scris:

1. pentru o desfiintare de post trebuie anuntat A.J.O.F.P?
2. in cazul unei concedieri individuale pentru motive care nu tin de salariat, acesta trebuie sa stea in preaviz?

In cazul unei concedieri din motive care NU tin de persoana salariatului, angajatorul in mod obligatoriu acorda preaviz si este de 20 zile cfm. CCM la nivel national , salariatul avand dreptul la 4 ore libere pe zi pentru cautarea unui loc de munca avand platite 8 ore.
In cazul concedierilor colective codul muncii prevede o anume procedura, printre care si notificarea AJOFM-ului.
ok. merci mult pentru raspuns.
Vioreld, utilizator