avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in absenta unuia dintre soti?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in absenta unuia dintre soti?

Sunt nelamurita si va cer ajutorul:este posibil ca divortul sa fie pronuntat in absenta unuia dintre soti si fara a exista o declaratie semnata de respectivul sot din care sa reiasa ca este de acord cu divortul?Si in cazul in care respectiva declaratie a fost un fals acceptat drept original,cum se poate afla daca acest divort a fost pronuntat?
Cel mai recent răspuns: mihaela dorobantu , utilizator 14:17, 10 Ianuarie 2011
divortul se poate pronunta si in lipsa unui sot. nu trebuie depusa o declaratie a celuilalt ca ar fi de acord.
sotul care depune cererea de divort, trebuie doar sa indice o adresa corecta a celuilalt, unde acesta sa fie citat. daca nu cunoaste nicio adresa, instanta hotararste ca acesta sa fie citat prin mica publicitate si la usa instantei.
cautati pe portal. just.ro dupa numele dvs
Multumesc pentru lamurire.Incerc sa accesez adresa pe care mi-ati dat-o.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aflare rezultat proces divort 2007 Danuzza72 Danuzza72 Cum pot afla rezultatul unui proces de divort intre terte parti , inceput in 2007? (vezi toată discuția)
Divort fara prezentare partener diana_68 diana_68 Buna ziua, de peste 1 an sunt in divort de sotul meu. El desi stie (i-am trimis pe email o captura foto de pe Min. Justitiei cu nr dosarului) nu s-a prezentat ... (vezi toată discuția)