Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in absenta unuia dintre soti?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in absenta unuia dintre soti?

Sunt nelamurita si va cer ajutorul:este posibil ca divortul sa fie pronuntat in absenta unuia dintre soti si fara a exista o declaratie semnata de respectivul sot din care sa reiasa ca este de acord cu divortul?Si in cazul in care respectiva declaratie a fost un fals acceptat drept original,cum se poate afla daca acest divort a fost pronuntat?
divortul se poate pronunta si in lipsa unui sot. nu trebuie depusa o declaratie a celuilalt ca ar fi de acord.
sotul care depune cererea de divort, trebuie doar sa indice o adresa corecta a celuilalt, unde acesta sa fie citat. daca nu cunoaste nicio adresa, instanta hotararste ca acesta sa fie citat prin mica publicitate si la usa instantei.
cautati pe portal. just.ro dupa numele dvs
Multumesc pentru lamurire.Incerc sa accesez adresa pe care mi-ati dat-o.