Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune?

in 1985 se incheie un act de partaj voluntar intre A si B.De la data incheierii actului de partaj voluntar A foloseste imobilul in mod pasnic, continuu si sub nume de proprietar.B nu se intereseaza de imobil, este plecat in strainatate,vine in concedii si locuieste in alt imobil invecinat, la o ruda.A poate invoca uzucapiunea de scurta durata?Pentru uzucapiunea de 30 ani , lipsesc 7 ani.
Pentru uzucapiunea de scurta durata presupune existenta unui just titlu, ceea ce nu e cazul in aceasta speta:O
actul de partaj voluntar nu poate fi just titlu?uzucapiunea scurta din codul civil care prevede perioada locuita in circumscriptia tribunalului unde se afla nemiscatorul?:O
mirela76 a scris:

in 1985 se incheie un act de partaj voluntar intre A si B.De la data incheierii actului de partaj voluntar A foloseste imobilul in mod pasnic, continuu si sub nume de proprietar.B nu se intereseaza de imobil, este plecat in strainatate,vine in concedii si locuieste in alt imobil invecinat, la o ruda.A poate invoca uzucapiunea de scurta durata?Pentru uzucapiunea de 30 ani , lipsesc 7 ani.

Trebuie sa specificati zona unde se afla terenul pentru a putea sa determinam legea aplicabila.
Doamna, daca eu am un act pentru 30% dintr-un imobil, poate fi acesta titlu pentru restul de 70%??? Vi se pare normal?
Acel act nu e just titlu si nici macar uzucapiunea de 30 de ani nu stiu daca merge, caci nu pare posesie utile...

Cum adica sub nume de proprietar? Pai daca era coproprietar, cum demonstreaza ca a folosit impbilul sub nume de UNIC proprietar si nu de coproprietar? Cine a platit impozitul?
art.729 din codul civil prevede ca diviziunea poate fi ceruta chiar cand unul sau mai multi erezi au posedat parti separate din succesiune, daca nu a fost act de imparteala sau daca nu se poate opune prescriptia.As putea invoca prescriptia ,cred, doar daca s-ar implini termenul de 30 ani. Din pacate imobilul nu se afla in regim de carte funciara.
A si B sunt frati, imobilul este mostenire de la parinti.
mirela76, utilizator