avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune?

in 1985 se incheie un act de partaj voluntar intre A si B.De la data incheierii actului de partaj voluntar A foloseste imobilul in mod pasnic, continuu si sub nume de proprietar.B nu se intereseaza de imobil, este plecat in strainatate,vine in concedii si locuieste in alt imobil invecinat, la o ruda.A poate invoca uzucapiunea de scurta durata?Pentru uzucapiunea de 30 ani , lipsesc 7 ani.
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 01:57, 3 Aprilie 2008
Pentru uzucapiunea de scurta durata presupune existenta unui just titlu, ceea ce nu e cazul in aceasta speta:O
actul de partaj voluntar nu poate fi just titlu?uzucapiunea scurta din codul civil care prevede perioada locuita in circumscriptia tribunalului unde se afla nemiscatorul?:O
mirela76 a scris:

in 1985 se incheie un act de partaj voluntar intre A si B.De la data incheierii actului de partaj voluntar A foloseste imobilul in mod pasnic, continuu si sub nume de proprietar.B nu se intereseaza de imobil, este plecat in strainatate,vine in concedii si locuieste in alt imobil invecinat, la o ruda.A poate invoca uzucapiunea de scurta durata?Pentru uzucapiunea de 30 ani , lipsesc 7 ani.

Trebuie sa specificati zona unde se afla terenul pentru a putea sa determinam legea aplicabila.
Doamna, daca eu am un act pentru 30% dintr-un imobil, poate fi acesta titlu pentru restul de 70%??? Vi se pare normal?
Acel act nu e just titlu si nici macar uzucapiunea de 30 de ani nu stiu daca merge, caci nu pare posesie utile...

Cum adica sub nume de proprietar? Pai daca era coproprietar, cum demonstreaza ca a folosit impbilul sub nume de UNIC proprietar si nu de coproprietar? Cine a platit impozitul?
art.729 din codul civil prevede ca diviziunea poate fi ceruta chiar cand unul sau mai multi erezi au posedat parti separate din succesiune, daca nu a fost act de imparteala sau daca nu se poate opune prescriptia.As putea invoca prescriptia ,cred, doar daca s-ar implini termenul de 30 ani. Din pacate imobilul nu se afla in regim de carte funciara.
A si B sunt frati, imobilul este mostenire de la parinti.
Ultima modificare: Marți, 1 Aprilie 2008
mirela76, utilizator

Alte discuții în legătură

Ce reprezinta just titlu teodosie113 teodosie113 Sub definitia termrnului de just titlu ce fel de acte se inteleg si care sunt acestea nu sunt jurust de aceea doresc o definitie mai elaborata Si daca nu ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune, pot beneficia? destrugs destrugs Buna ziua. Am dobandit in anul 2001 5/8 dintr-un teren intraviran prin act de vanzare cumparare incheiat cu socrul meu si cu mama acestuia. Celelalte 3/8 sunt ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune mada1971 mada1971 Speta : Doi coproprietari al unui imobil cu 4 camere ,fara sa iasa din indiviziune la notar, si-au dat acordul unul celuilalt sa-si construiasca fiecare pe ... (vezi toată discuția)