Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce reprezinta just titlu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce reprezinta just titlu

Sub definitia termrnului de just titlu ce fel de acte se inteleg si care sunt acestea nu sunt jurust de aceea doresc o definitie mai elaborata
Si daca nu posed un just titlu pot invoca UZCAPIUNEA de scurta durata 10-20 ani acest just titlu este o conditie obligatorie
pentru a invoca uzucapiunea, posesia trebuie sa se fi exercitat neintrerupt, justul titlu reprezinta actul doveditor al incredintarii exercitarii posesiei : un contract de incredintare a posesiei a carui durata s-a incheiat, data de la care incepe sa curga termenul uzucapinii.
Pe scurt, justul titlu este un act translativ de propietate (ex. vanzare-cumparare, donatie) care pare corect incheiat, in acest sens fiind si convingerea titularului. Ex. incheierea actului de v-c la notar dar cu o persoana care nu este proprietar. Chiar daca ulterior cumparatorul descopera ca vanzatorul nu era adevaratul proprietar al imobilului vandut, el beneficieaza de uzucapiunea de scurta durata.
Fara just titlu nu puteti invoca uzucapiunea de scurta durata.
va rog explica-ti mai pe intelesul meu
daca eu nu am trecut in contractul de vanzare 2 camere 1 hol si 2 doua boxe in beciul cladirii, dar cand am cumparat am luat si terenul pe care sunt acestea, iar mostenitorul care a primit aceste spatii timp de 15 ani mai precis de cand a decedat matusa lui nu a trecut pe la acest imobil, matusa lui spunandu-mi ca si acestea sunt ale mele, amintindu-si de aceste camere anul acesta cand a si dezbatul si succesiunea matusii sale dupa 15 ani ce pot face eu care am intretinut si chiar renovat aceste incaperi
~ Conținut șters la cerere ~
in cazul meu daca in contractul de vanzare cumparare nu sunt trecute si camerele respective cu sunt in actul de mostenitor al respectivului iar acesta a facut plangere penala pentru tulburare de posesie iar eu i-am facut plangere pentru violare de domiciliu deoarece a intrat in curte pretinzand ca are dreptul chiar dupa 15 ani deoarece are 2 camere si 2 boxe care nu sunt trecute in actul meu iar nici in planul de vanzare nu figureaza eu pot cere instantei uzcapiunea mica sau ce pot face pentru a nu mai ma deranja acesta