avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiunea scurta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiunea scurta

pot fi reclamant in uzucapiunea scurta tinand cont de data legilor proprietatii, mai putin fond funciar?
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 02:43, 5 Martie 2010
daca aveti just titlu si sunteti posesor de buna credinta
am act facut la notar..
Buna credinta trebuie sa existe numai in momentul dobandirii bunului imobil.In baza carui just titlu ati exercitat posesia?
am act la notar..
insa reclamant pot fi..?
si cu cine ma judec?
Ce act este ?Trebuie sa fie unul translativ sau constitutiv de proprietate.(nu unul declarativ ).

Alte discuții în legătură

Ce reprezinta just titlu teodosie113 teodosie113 Sub definitia termrnului de just titlu ce fel de acte se inteleg si care sunt acestea nu sunt jurust de aceea doresc o definitie mai elaborata Si daca nu ... (vezi toată discuția)
Teren agricol fara act de proprietate varsanufie varsanufie Detin un teren agricol in suprafata de 0.42 ha, mostenit de la bunici. Terenul a fost achizitionat de bunici de la o persoana care acum este moarta si nu are ... (vezi toată discuția)
Uzucapiunea pe cale de exceptie guest1001 guest1001 Am introdus o actiune in revendicare, si paratul locuieste de peste 30 de ani pe terenul meu. Exista posibilitatea sa invoce in aparare uzucapiunea pe cale de ... (vezi toată discuția)